Results 1 to 5 of 5

Thread: Statul Roman si Navigatorii sai !

Senior Member mecanicosu's Avatar

Statul Roman si Navigatorii sai !

In primul rand la toti colegii :

Sărbători fericite tuturor, oriunde s-ar afla!

Trecand peste faptul ca “Statul” Roman a fost mai tare ca US Navy cu experimentul Philadelphia.

Americanii abia au reusit sa faca sa dispara o nava ; ‘’Statul’’ Roman, a facut sa dispara o flota intreaga( a patra ca marime din lume atunci, disparand “fara urma” 286 de nave)

Se exploateaza gaz, petrol in Marea Neagra, OMV Petrom si americanii de la ExxonMobil. Industria offshore in plin avant in zona. Nu am auzit de ceva angajari, colegi care sa lucre la offshore in Marea Neagra ( PSV, AHTS, etc.)

Trecand peste faptul ca nici un cmᵌ de gaz nu va ajunge la consumatorul roman, ci direct in Austria la OMV, redeventa statului roman este cea mai mica din lume, dar sa nu folosesti nici macar mana de lucru calificata romaneasca este cat se poate de ‘’romanesc ‘’.

Am lucrat pe Vest Africa pe un tk de produse ce opera doar in zona cu baza la Abidjan. Compania europeana, obligata sa angajeze oameni din zona ( ivorieni, ganieni, malieni, etc) asa ca peste noapte ne-am trezit la bord cu fostii vaslasi pe pirogile din zona pe post de ‘’ tankisti’’. Ne-am descurcat nu-i problema dar s-a dat de munca localnicilor.

Toate statele din zona ( Vest Africa) , Angola , Nigeria dar nu numai, au pus o prima minima conditie. Imi exploatezi resursa dar imi angajezi si oameni. Asa ca sunt o gramada de nigerieni, angolezi si altii pe nave offshore in zona. ( vezi numai anunturile pe Bourbon Interoil Nigeria Limited ) si cati navigatori din zona sunt angajati in industrie.

Un mare operator german de containere . Echipaje mixte dar pana sa aparem noi preponderent cu polonezi si filipinezi. Polonezii plecau pe capete si asa am intrat noi pe piata. Am ajuns la nava si din discutii cu Seful , cu Secundul polonez am inteles care era situatia. Un mare operator vestic construia un Windmill Farm in largul coastelor poloneze iar ei polonezii, migrau la offshore vessel _urile de acolo. Trebuiau angajati polonezi conform contractului.

Chiar si vecinii nostrii bulgari au o altfel de politica vizavi de navigatoriil lor. Si-au amenajat plajele, isi amenajeaza plajele si DEME Grup, Van Oord, etc ., au contracte. O gramada de navigatori bulgari in cadrul companiilor mai sus amintite. La fel si cu operatorul offshore Smit Lamnalco.

De nordici nici nu mai vorbim la exploatarile din Marea Nordului si nu numai.

Noi ca de obicei ; vorba poetului Octavian Goga : „Munții noștri aur poartă,
    Noi cerșim din poartă-n poartă.”

Bafta si voiaje cat mai bune la toti!
    Last edited by mecanicosu; 29-12-2017 at 08:30 AM.

Member

Re: Statul Roman si Navigatorii sai !

Mare dreptate in cele de mai sus. Astia de ne-au tot condus si ne conduc de vre-o 28 de ani, adica , "Statul" au vandut tot, au praduit tot si au luat banii.. Pana si fostii sclavi din fostele colonii Africane au un statut mai bun ca noi!

Octavian Goga, poet român

Munții noștri

„Munții noștri aur poartă,
    Noi cerșim din poartă-n poartă.”
    De-am închide-a Țării poartă,
    Alții ne-ar cerși la Poartă!

Însă Hoții-s chiar din Țara
    Trădători la cei de-afară!
    Doamne Iartă-i! Ești în Drept!
    Însă Du-i hăt în deșert!

Doamne, Dă-i la Neam unire
    Și Dă-i demnă cârmuire.
    Că-i prea mult blajin și laș
    Și supus stă la borfași!

O Neam românesc din Daci
    Nu mai cerși doar pozmaci
    Ci Ridică-te creștin
    Ca să scapi de cel Hain!

Pot sa confirm ca tari precum Cameroon, Angola, Nigeria au cerinte ca local content sau "local talent" in echipaj sa fie de 50-70%, trecerea facandu-se treptat in decursul a 1-3 ani.
    Stie cineva daca Romania are astfel de cerinte pentru exploatarile offshore?

Junior Member

Ne-a promis premierul Tudose ca se va ingriji de reparatiile navelor "romanesti", a fregatelor, constructia de nave noi prin achizitionarea actiunilor ale Santierului Naval Mangalia! Vise...

Member

Nea Todose nu e in stare sa isi indrepte fata sifonata cu un Gerovital apai sa construiasca o flota...

Bookmarks

Bookmarks