Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Revolut - un nou mod de a face banking

Thumbs up Revolut - un nou mod de a face banking

Am descoperit de curand o applicatie cu care pot face schimburi valutare la curs interbancar, pot deschide conturi in peste 140 valute.

E foarte util si cardul lor bancar cu care se pot face cumparaturi in oricare din cele peste 140 valute la curs interbancar.

Cateva avantaje:
    - e gratuit
    - se face top up cu card in RON, EUR sau transfer bancar fara comision
    - se deschide cont in EUR sau GBP in numele tau la o banca in uk. Se deschid si conturi in oricare valuta, dar nu sunt nominale.
    - tranferuri bancare gratuite (catre Romania de exemplu)
    - retragere cash in limita a 800 RON pe luna de la orice bancomat din lume. Foarte util cand esti intr.o tara exotica si ai nevoie de valuta lor cash
    - schimburi valutare fara comision la curs interbancar in limita a 20,000 RON

Exista si varianta premium cu 30 RON pe luna si se elimina limitele de schimb valutar, se dubleaza suma de retras gratuit de la bancomat.

Top up minim 50 RON sau 10 EUR. Cardul costa 27 RON si ajunge in Romania cam in 5 - 7 zile.

Top up cu card de credit e comisionat cu 1% iar top up in USD e comisionat cu 1-3% - dezavantajos. De anul asta vor intra si in US si promit conturi si acolo.

Eu il folosesc de 1 luna si sunt multumit. E foarte util si la calatorii in diverse tari la cumparaturi. Conversia valutara se face automat la valuta in care platesti la un curs mult mai bun decat la orice banca.

https://play.google.com/store/apps/d...evolut.revolut

Re: Revolut - un nou mod de a face banking

Excelent Revolut. Am facut cont pe mobil am luat 2 carduri (unul eu unul sotia) si deja am primit primul salariu la ei in USD. Din USD am convertit in EUR iar cumparaturile le facem in RON cu conversia la rata interbancara, cu exceptia weekenurilor can aplica 1% la conversie.

Vineri schimb din EUR in RON cam cat consider ca o sa cheltuim in weekend si am scapat de 1%.

Am testat si 100 EUR transfer in contul de EUR in Romania si a ajuns in aceeasi zi fara comision...prea tare! Transferul de RON din Revolut in cont din Romania e la fel fara comisioane dar dureaza 2 zile.

Super treaba, merci Crew!

Junior Member

exista cont USD cu IBAN?
    eu am incercat acum 3 luni sa il folosesc iar comisioanele erau prea mari, in schimb am gasit akcenta schimb valutar

Contrurile USD nu au IBAN, doar account number and routing number. Au promis cont USD in vara asta dar se pare ca au ceva probleme cu licenta un USA.
    Au IBAN doar pentru EUR and GBP si nu au comisioane deloc la primire si la transfer.

Member

Revolut da carduri gratuie acum de sarbatori si de cateva zile ofer IBAN pentru USD in numele clientului. Mai promit ca introduc cont de investitii in stock fara comisioane...vedem la anul.

Akcenta e departe de Revolut. E e firma din cehia care a deschis la noi o filiala. Am sunat la ei si tb sa ai cont deschis la banca transilvania iar cursul valutar e nasol. Transilvania are comisioane si la aerul pe care il respiri cand stai la coada.

Cine iti da 1.14 la schimb EUR USD, 4.645 la EUR RON sau 4.0712 la USD RON ?? va zic eu: NIMENI, in afara de revolut.

Apropose de comisioane, nu mai sunt comisioane de topup cu card de credit nici comisioane la top up USD.Aveti grija la top up RON la cateva banci (alpha, transilvania, otp...cititi pe forumul revolut) ca fac conversia RON EUR RON (la cursul lor de kkao) si va intepati cu 2-3 procente.
    Last edited by redbull; 25-12-2018 at 04:32 AM.

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Da, au acum și USD.

Member

Quote Originally Posted by Andy_Fox View Post
    Da, au acum și USD.
    Deja am primit primul salariu in contul de USD. Cateva clickuri mai incolo aveam deja banii in EUR la un curs de necrezut pentru Romania.

Senior Member

Quote Originally Posted by redbull View Post
    Deja am primit primul salariu in contul de USD. Cateva clickuri mai incolo aveam deja banii in EUR la un curs de necrezut pentru Romania.
    Felicitari!

Poti da mai multe detalii? Tehnice, gen:
    1. cum ai aplicat pt card
    2. cum l-ai obtinut, dupa cat timp?
    3. Cum faci conversia usd - euro
    4. unde sunt virati euroii dupa conversie
    5. ce sfaturi mai poti da....

Am scos niste notite despre Revolut de pe alt forum. As putea sa le copiez aici daca imi dau moderatorii voie.
    Dar preferam feed-back de la cineva care l-a folosit practic.
    Multumesc anticipat!

1. Descarci app de pe google play sau appstore, faci cont cu nr de tel apoi urmezi pasii de verificare a identitatii
    2. Cardul a venit in 5 zile acasa
    3. Conversia se face usor. Mai intai deschizi cont de usd si eur. Contul de ron este implicit daca locuiesti in romania. Apoi, dupa ce primesti salariul, mergi pe contul respectiv si apesi pe icoana de schimb. Iti apare valuta pe care vrei sa o schimbi si valuta in care vrei sa schimbi si cursul schimbului. Pui suma si schimbi instantaneu. Banii se muta din contul usd in contul eur daca asta e sch pe care vrei sa il faci, instantaneu.
    4. Eur sunt virati in contul deschis pe numele tau la revolut. Contul are iban ca orice cont. De acolo ii poti transfera oriunde intr.o banca europeana prin transfer sepa gratuit si dureaza 3-4 h.
    5. Sfatul principal: deschide direct cont premium daca rulezi mai mult de 4-5000 usd pe luna. Contul gratuit are limite la schimb valutar si limite la retragere cash gratuit (800 ron la gratuit, 1600 ron la premium).

LE: Atentie in weekend, de vineri midnight GMT pana luni dimineata, schimburile valutare se taxeaza intre 0,5 si 1,5 %. Asa ca schimbati in timpul saptamanii.
    Last edited by Crew; 14-01-2019 at 06:56 AM.

Senior Member

Multumesc pentruamabilitate si promptitudine!

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks