Results 1 to 5 of 5

Thread: UMC-sectia Electrotehnica sau Navigatie

Junior Member

UMC-sectia Electrotehnica sau Navigatie

Am terminat clasa a 12-a si nu stiu incotro sa merg.Am auzit din discutiile de pe forum ca la Navigatie vin multi pilosi cu parintii amirali,capitani si alte grade iar la ofiterii din sala motoarelor am inteles de pe Facebook ca se studiaza.Sa inteleg ca este mai bine la motoare decat pe punte?Am citit cateva comentarii de pe forum despre ofiteri electricieni si nu am gasit ceea ce ma asteptam.Eu ma asteptam sa vad dificultatea materiilor la facultate in aceasta sectie cum ar fi fizica,chimie,limbaje de programare si daca exista un examen de admitere cum este la o facultate tehnica.Ce vreau eu sa spun este ca nu am gasit pe site-ul UMC-ului subiecte de admitere gen analiza matematica si fizica.
    Acum eu nu sunt insurat si nu am de gand sa ma insor vreodata.Am inteles de la mama mea care a lucrat la mare ca navele,vapoarele sunt private si statul nu are nicio legatura cu ele.Mama mi-a explicat si ca oameni insurati nu au ce cauta pe nava sau vapor.E adevarat?Mama mea a cunoscut un fost ofiter de marina care acum este bucatar si a explicat ca au fost multi pe nava care nu au avut nicio legatura cu masina sau cu puntea si imi e frica ca nu cumva si eu sa patesc asa ceva dupa ce termin facultatea aceasta.Eu am o dorinta de a calatori de cand eram mic copil si nu vreau sa ajung un biet ofiter care nu stie ce se intampla cu sistemele de navigare de pe o nava sau un vapor.

Junior Member

Re: UMC-sectia Electrotehnica sau Navigatie

Sper ca imi raspunde cineva si imi explica cum sta treaba pe vapor sau pe nava.

Junior Member

Am uitat sa mentionez ca nu am stat asa de bine la desen tehnic in timpul liceului si imi este dificil sa desenez orice piesa pe o foaie A4 deoarece eu nu stiu cum se incadreaza pe o foaie piesa mecanica.Tatal meu a terminat un liceu tehnic si el stia foarte bine aceasta materie dar eu nu sunt la fel ca el in aceasta materie.O sa incerc sa invat in timpul acesta deoarece am auzit ca in sectia de Electrotehnica se face cursul de elemente de inginerie mecanica deci asta inseamna desen tehnic.

Junior Member

7 vizualizari si niciun raspuns......

Junior Member

Fizica si matematica ar fi scheletul materiilor la electrotehnica. Ceva optionale pe IT&C dar neimportante.
    De admitere nu mai stiu, cel mai bine suni la secretariat si intrebi. Ultima data parca era examen doar la matematica de admitere.
    Legat de plecat pe mare insurat/neinsurat... la vapor e ca oriunde - dai peste tot felul de oameni, de la familisti convinsi pana la ultimii curvari, e vorba ca peste tot de bun simt si educatie - fiecare cum se descurca, nu mai apleca urechea la ce a auzit cineva de la varul de al 2-lea care a auzit el de la altcineva...

Eu am absolvit la UMC, momentan sunt ofiter electric pe nave tanc, am lucrat si la containiere, daca ai alte intrebari, iti raspund cu placere.

Edit: Programa admitere 2018 UMC https://cmu-edu.eu/wp-content/upload...itere-2018.pdf
    Last edited by MariusL; 05-09-2018 at 02:28 AM.

Bookmarks

Bookmarks