Results 1 to 3 of 3

Thread: Carnival corporation - uk carnival

Senior Member mecanicosu's Avatar

CARNIVAL CORPORATION - UK CARNIVAL , HOLLAN AMERICA & Others

Colegul ‘’ ambivalent’’ avea dreptate in postarea lui " Re: Interview Holland America - Darex"

Din discutia avuta cu un coleg ce este de ceva timp la ei va pot spune :

La UK Carnival procesul de recrutare ceva mai lung comparativ cu Holland America.

In orice caz ambele companii, parte a Carnival Corporation, au nevoie de personal si in special de 2nd Engineer STCW III/2 dar si de 3rd Engineer sau ETO/ scot nave noi.

La companiile parte a Carnival Corporation se deconteaza absolut totul ( cum spunea colegul nostru in postarea lui), inclusiv…. sucul, apa, sandwiche_ul din aeroport, totul cu exceptia… alcoolului( fara bere sau altele).

Esti trimis la cursuri de perfectionare ca : Egine Room Management/ ERM, High Voltage, Diesel Electric Propulsion, Enviro training, HELM-ul chiar daca il ai facut la noi il faci si la ei obligatoriu, Freon-Gas etc.

Navele sunt full automatizate, propulsie electrica , motoare in V sau linie cu injectie controlata electronic, high voltage, scrubere pe evacuare, iar mai nou scot nave powered by liquefied natural gas / LNG

Cursurile sunt de obicei la CSMART Almere in Olanda (https://www.csmartalmere.com/ ).

CSMART un centru modern( simulatoare, tablete date cursantilor pe perioada cursului, etc) cu un hotel de **** stele ( WIFI gratis, toate mesele la hotel, bar, laundry service – si el decontata de companie) , exact langa centru.

Iti poti chema sotia, prietena, pe durata cursurilor platind doar cazarea pt ea, la un prêt de 40 de euro pe zi / cazarea - singur in camera.

Cursurile bineinteles sunt in engleza iar examenele pt obtinerea certificatelor sunt ‘’ pe corecte ‘’– trebuie sa stii ft. bine engleza .

Daca iti dai interesul, depui ceva efort ( nu merge ca la noi la cursuri) le treci.

Mai pica din cursanti, nu multi, dar asta nu inseamna ca nu vei ajunge la nava.

Te vor reprograma la cursul picat, dupa venirea din voiaj si asta nu prea convine la nimeni.

Totul este platit de companie, transport, cazare, masa, plus ca pe perioada de training esti si platit ca si cand ai fi la nava - salariul normal.

Din marturia colegului care este la ei :

‘’Am fost pe cargo vessels inainte si prima data mi-a fost grea acomodarea pt ca masina e pe orizontala si ma cam rataceam.
    Niciodata nu esti singur, asta e partea buna, minim 3 dintre care 2 brevetati prin masina mereu.
    La manevre sef mec si sef elec in ECR iar pe scurt, raspunderea sa zic asa este mereu la cel mai mare rank din ECR.
    Din 2010 de cand sunt eu in industrie s- au intamplat multe si acum se focuseaza mult pe reguli, hartii, metode de exprimare etc.
    Cursul de ERM este extrem de important sunt termeni specifici .
    Se incearca o standardizare ca in aviatie, fiecare replica se spune la un anumit moment.
    La inceput noul venit are trei saptamani se acomodare, nu i se da duty in raspundere ci trece prin toate, se tine dupa oameni, ia notite etc.
    Daca dupa familirizare, totul este ok si seful este multumit, i se da de regula un watch duty mai usor cand e multa lume prin preajma sa mai intrebe la nevoie.’’

Cine este interesat pt Carnival , UK Carnival, poate trimite scrisoare de intentie la:

HRServices.Fleet@carnivalukgroup.com

FMSB.HRServices@carnivalssi.com

sau sa aplice direct pe cite_ul :
    https://www.jobtrain.co.uk/carnival/...spx?jobid=4652- 2nd Engineer application

https://www.jobtrain.co.uk/carnival/...spx?jobid=4654 – 3rd Engineer application

Bafta si voiaje cat mai bune la toti!
    Last edited by mecanicosu; 19-04-2019 at 08:15 AM.

Re: Carnival corporation - uk carnival

Buna ziua,
    Ce ai omis sa spui este ca de promovat promovezi cam intr-o suta de ani. Aaaaa daca vrei sa fii ofiter de cart la nesfarsit e bine, dar vor trece la promovari natiile "privilegiate" pe langa tine precum cometa Halley. Industria navelor de croziera e buna,bine remunerata si cu multe avantaje dar desi se folosesc de noi romanii , cand vine vorba de promovari gen Staff Chief eng sau Chief engineer deja apare o problema. Pasaportul nu are culoarea potrivita! Deci ganditi-va ce vreti de la cariera voastra inainte sa mergeti acolo.

Talking Re: Carnival corporation - uk carnival

Adevarata aceasta remarca si am simtit-o pe propria piele. Am facut 7 ani la pasagere si am promovat doar pe rolurile de operational ...pentru menegerial trebuia sa stau inca pe atata cred. Cu experienta de la pasagere m-am dus in alta parte la functie de managerial. Pasagerele sunt o rampa de lansare si pleci si cu nevasta de acolo la pachet (toate natiile, pe alese).

Bookmarks

Bookmarks