View Poll Results: Se mai trage santina direct la balta in zilele noastre?

Voters
7. You may not vote on this poll
  • DA

1 14.29%
  • NU

6 85.71%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: 2 sefi mecanici romani risca inchisoare un USA

Member

2 sefi mecanici romani risca inchisoare un USA

U.S. Charges Greek Ship Operator and Two Engineers Over Oily Waste Dumping, Cover-Up

June 18, 2019 by Mike Schuler

cma cgm amazon
    File photo shows the CMA CGM Amazon. Photo courtesy MarineTraffic.com

The United States has charged a Greek cargo ship operator and two of its chief engineers with environmental crimes for allegedly failing to record the illegal dumping of oily waste into international waters and then obstructing justice by ordering the shipís crew to lie about it.

A federal grand jury in Los Angeles last week returned the five-count federal indictment against Capital Ship Management Corporation, a ship management company based in Piraeus, Greece, and Ioan Luca and Ionel Surla, both from Romania, alleging conspiracy to fail to maintain an accurate oil record book and to defraud the United States, failure to maintain an accurate oil record book, falsification of records in a matter of federal administration, witness tampering, and obstruction of justice, according to the U.S. Justice Department.

Luca and Surla both previously served as chief engineer on board the CMA CGM Amazon,a Liberian-flagged containership that is managed by Capital Ship Management Corp.

The indictment alleges that Luca and Surla had previously ordered crew members of the Amazon to use a portable pump and flexible hoses in the shipís engine room to transfer oil-contaminated bilge water to a tank designed to hold clean water, then dispose of the water directly overboard into international waters, avoiding use of the oily water separator.

Luca and Surla then failed to record the discharges in the shipís oil record book, a document required by federal law. The Amazonís ports of call included various ports in Asia, Egypt, and Canada, as well as the Port of Los Angeles, according to the indictment. While at the Port of Los Angeles on January 11th, the ship presented the false oil record book to U.S. Coast Guard inspectors during an inspection, the indictment alleges.

Capital Ship Management and Luca also have been charged with obstruction of justice and witness tampering for allegedly instructing crew members to lie to the Coast Guard about events that occurred on the ship while at sea. In conducting the investigation, Coast Guard personnel relied on the statements of the shipís crew as well as documents, the indictment states.

If convicted of all charges, Luca faces a statutory maximum sentence of 61 years in federal prison while Surla faces a statutory maximum sentence of 11 years in federal prison. Capital Ship Management and Luca, who was arrested last month and is free on bond, were previously named in a criminal complaint. Surla is currently believed to be in Romania.

In a related case, Marian Gavriluta-Strat, a Romanian national and the Amazonís second engineer, has agreed to plead guilty to charges related to his failure and causing the failure to maintain an accurate oil record book. Gavriluta-Strat is scheduled to enter a guilty plea to the charges on June 19. He faces a statutory maximum sentence of six years in federal prison.

Sursa: https://gcaptain.com/u-s-charges-gre...ping-cover-up/

Articolul romanesc din Replica: https://www.replicaonline.ro/trei-ma...marina-394716/

Senior Member mecanicosu's Avatar

Re: 2 sefi mecanici romani risca inchisoare un USA

Nu exista companie care sa te "oblige" sa poluezi !

O faci pe pielea ta si stii urmarile mai ales daca faci porturi americane.

Mai bine pleci acasa ‘’curat’’, debarcat de companie, decat sa risti inchisoarea plus penalitatile americane si nu numai ale lor.

Nu poti pacalii sistemul( ODME_ul are inclusiv cardul care inregistreaza automat orice operatiune), ORB_ul, iar cine incearca este chiar ''prost'' intr-ale meseriei si isi merita soarta.

Intotdeauna exista o solutie legala pentru a evita situatii de genul acesta chiar daca in extremis compania nu-ti acorda tot suportul necesar.

Mai mult ca sigur si-au pus si filipacii nebrevetati in in cap ( ’’ őn rechizitoriu se arată că acuzațiile se bazează pe declarațiile echipajului, precum și pe documente.’’) si acestia ( avand probe, fotografii….. .. telefoanele mobile sunt peste tot, etc.) i-au dat in gat in primul port american in schimbul si a unei recompense substantiale acordate de USCG.

Cazul nu este singular. S-a intimplat si cu sefi mecanici, comandanti rusi la CSM, dati in gat de aceiasi filipaci nemultumiti de atitudinea de la bord a sovieticilor.

Pacat pana la urma de familiile lor si bineinteles de ei ca au ales solutia aceasta!
    Last edited by mecanicosu; 21-06-2019 at 11:15 PM.

Member

Saracul Marian, promotie 2005 ANMB Eletromecanici, il pasc 6 ani minim de puscarie in SUA.

https://m.adevarul.ro/locale/cluj-na...Pn6Fbzp_l87rA4

Din articolul asta inteleg ca se vehiculeaza intre 11 si 61 de ani de puscarie...
    Last edited by redbull; 01-07-2019 at 12:26 PM. Reason: articol stiri

Junior Member

Pedepsele sunt aberante si exagerate, se vede ca suntem luati de fraieri ca suntem romani. Ar fi trebuit sa se se intervina pe cale diplomatica pentru asta, asa cum ar fi facut americanii daca ar fi poluat unul de-al lor in apele teritoriale din alta tara.
    Last edited by vladescu; 03-07-2019 at 03:55 AM.

Pedepsele nu sunt nici aberante nici exagerate sunt doar in acord cu legislatia americana.

In USA, ca in orice stat civilizat poluarea este grav sanctionata. Nu cred ca nationalitatea poluatorului conteaza.

Dupa cazul Exxon Valdez legislatia americana a devenit ft drastica in special cu poluatorii marini dar nu numai.

Pe absolut toate navele pe care am fost, am gasit posterele cu advertizarea despre consecintele poluarii in US water cu informatia subliniata ca raspunderea este personala.

Ele de fapt sunt obligatorii pe nava : unul in preajma OWS, unul in ECR iar unul pe comanda .

Diplomatic nu cred ca se poate interveni.

Intr-un caz perfect identic, cei de la CSM si-au asumat vina/ nu s-a mai ajuns la proces/ platind despagubirile solicitate de guvernul american si intrand intr-un proces de monitorizare pe o perioada de 5 ani. Comandantul si seful mecanic rusi retinuti in prima faza fiind eliberati.

Asa ar putea scapa mai ieftin si conationalii nostri, daca Capitalul ar proceda cum a procedat CSM_ul in fata justitiei americane, asuminadu-si greseala. Totul depide in cazul lor de implicarea companiei.

Apropo de legislatie stie cineva ce se intimpla daca poluezi in apele teritoriale romanesti, cum este considerat actul din punct de vedere juridic: In Romania fapta este doar Contraventie si platesti doar amenzi.

Bafta si voiaje cat mai bune la toti.
    Last edited by mecanicosu; 05-07-2019 at 06:52 AM.

Junior Member

Eu il stiu pe cel care risca 61 de ani, am facut cu el acum 7-8 ani. Era fricos si nu risca nimic, mai ales sa polueze. Se simtea mereu urmarit si monitorizat si nu era genul ca sa riste pt. nimic in lume. Pe mine ma uimeste ca este acuzat de asa ceva si ca ar fi facut asa ceva avand in vedere ca nu avea incredere in nimeni,nu avea prieteni, se facea totul pe bune cand era el la nava. Era mereu cu ochii in patru si completa actele cu atentie fara sa greseasca sa dea naspa la companie sau la garda de coasta. Nu ca era corectitudinea lu peste prajit, dar era fricos, iar ca sa faca o tampenie ca asta nici nu se putea pune problema sa isi riste viata ca nu avea incredere in nimeni mai ales ca avea o atitudine dictatoriala mai ales cu romanii si cu alte natii care erau in inferioritate. Sunt foarte curios exact ce s-a intamplat si cum s-a intamplat. Poate a fost accident, poate santina era curata si s-a spart ceva si s-a umplut masina cu apa de mare. Au fost cazuri o data cand inainte sa ma duc pe un container mi-a spus cel pe care l-am inlocuit ca din cauza unui prost de filipac s-au trezit cu apa in santina si ca toti senzorii de la santina,tancuri,flotoare,etc, se inundasera sub paiol, iar volantul arunca apa in sus. Cred ca nu au mai avut timp sa dea apa cu ows-ul dar nu stiu ca nici nu am intrebat ca eu eram la schimb si eram concentat pe hand-over.

Quote Originally Posted by vladescu View Post
    Au fost cazuri o data cand inainte sa ma duc pe un container mi-a spus cel pe care l-am inlocuit ca din cauza unui prost de filipac s-au trezit cu apa in santina si ca toti senzorii de la santina,tancuri,flotoare,etc, se inundasera sub paiol, iar volantul arunca apa in sus. Cred ca nu au mai avut timp sa dea apa cu ows-ul dar nu stiu ca nici nu am intrebat ca eu eram la schimb si eram concentat pe hand-over.
    Fara nici o legatura cu situatia dramatica in care se afla colegii nostri, dar dl. vladescu are idee de ce se intimpla la masina, cat am eu experienta pe nava stelara Enterprise.

Bafta si voiaje cat mai bune la toti!
    Last edited by mecanicosu; 08-07-2019 at 07:25 AM.

Junior Member

Post Re: 2 sefi mecanici romani risca inchisoare un USA

Last edited by vladescu; 08-07-2019 at 11:19 AM.

Salutare colegi!

Atunci cand ai la bord tanc separat pentru condensul de la principal si care mai este dotat si cu un 15 ppm monitor, iar tu faci potlogarii, in speranta ca nu te prinde nimeni...

Povestea e destul de lunga si cam adevarata!
    "Glory to my ancestors - The Dacians, the bravest and fairest of all The Thracians!!"

Pedepsele sunt aberante si exagerate!

Atat Seful cat si Secundul mecanic au avut noroc si au scapat destul de ieftin.

United States v. Gavriluta-Strat (2:19-cr-00333-VAP)

"AMENDED JUDGMENT by Judge Virginia A. Phillips as to Defendant Marian Gavriluta-Strat (1), Count(s) 1, Defendant is sentenced to 1 year probation imposed on the Single-Count Information. Special assessment of $100. Should the defendant be subpoenaed, through acceptance of service by his counsel as a witness in the case of: 2:19-CR-00354 VAP; is ordered to appear on date and time set forth in the subpoena. Defendant shall be allowed to serve his term of Probation in Romania. (bm)"

On September 10, 2019, Chief Engineer Ioan Luca, formerly of the Motor Vessel CMA CGM AMAZON, was sentenced to one year of probation and allowed to return home to Romania, after entering into a plea agreement with prosecutors.
    Last edited by mecanicosu; 20-04-2020 at 04:56 PM.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks