Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 51

Thread: Cariera la marina in departamentul masina

Cariera la marina in departamentul masina

Salut,am varsta de 20 de ani si nu sunt sigur daca o cariera la masina este potrivita pentru mine.Anul trecut am avut nelamuriri si eram dezorientat si fiind foarte atehnic am crezut ca pot sa incerc sa reincep un nou pas in viata.Am trecut ca gasca prin apa scoala si nu am avut tangente cu fizica sau cu chimia.Profesorii ne-au predat aceste materii mai mult teoretic si nu practic(sunt capabil sa masor o componenta electrica cu un multimetru si am idee cum se leaga o baterie cu o rezistenta prin pistolul de lipit).
    Am sansa acum de a recapitula tot ceea ce a fost un spatiu vid pentru mine? Dilema mea este ca profesorii din gimnaziu si liceu nu m-au sprijinit si nu m-au indrumat catre o cariera tehnica,ei fiind interesati de profitul lor din performatele scolare sau din meditatii,si nu as vrea sa imi pierd 4 ani de facultate la UMC degeaba.
    Am vrut sa devin navigator pentru ca sunt foarte pasionat de aventura si nu de bani. In anul acesta am intrat la sectia de electrotehnica si nu sunt foarte increzator in eforturile mele proprii.

Member

Re: Cariera la marina in departamentul masina

Poate fi greu dar nu imposibil. Am colegi care la terminarea celor 5 ani de Academie nu stiau nici ce e aia o ecuate de gradul 2, au brevet si naviga de ani de zile.
    O sa fie greu in primii doi ani la matematici, dar daca scapi ... nu te poate opri nimeni dupa :)

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Ca electrician vei fi cam singurul pe vapor care trebuie să se priceapă la fire. Ceilalți ori nu știu, ori nu se bagă. Dacă e de schimbat un bec, mai merge, dar dacă boul de comandant nu vrea să ajute ridicarea ancorei cu motorul (că așa e el, fițos și cu complexe de Dumnezeu) iar tu ai vinciuri electrice.... Îți vor trebui ceva cunoștințe. Și nu pentru a modifica ceva, dar să îi explici superintendentului de ce nu trage vinciul un vapor de 180000 tdw.
    Și de obicei în funcțiile astea vei găsi atehnici, care dau ordin, nu contează că se poate sau nu dpdv tehnic. Am avut un doiar croat care reușea să strice toate echipamentele de pe comandă, inclusiv imprimante, dar mai ales Chartco. Că nu avea chef să facă update la hărți. Tata-mare ținea cu el, că deh, băiat bun. A înnebunit electricianul reparând ce putea. L-am prins pe vaporul următor, exact la fel făcuse, încă s-a mai lăudat și cadetului de isprava lui. A plecat definitiv în următorul port, dar până atunci electricianul tot făcuse câteva crize de nervi.
    Ai șansa să dai peste oameni dinăștia. Crezi că vei face față dacă nu ești pregătit?
    Văzutul lumii e mișto, dar în general vor fi niște terminale la dracu' în praznic. Vezi România dacă stai 12 ore în port la Agigea? Mă îndoiesc.

Salut tinere! Sfatul meu este sa renunti acum , cand inca nu e prea tarziu. Pasiunea ta in legatura cu aventura nu se potriveste cu meseria. In sensul asta trebuia sa te faci Dan Bilzerian. Avand in vedere ca asta e putin peste mana si faptul ca esti cam prost ,declarat de tine ( trecut ca gasca prin apa prin scoala), cred ca ar trebui sa iti tai pierderile,cum ar zice americanii. Dupa cum zice redbull ,pe buna dreptate,multi au uitat discriminantul ecuatiei de gradul 2. Chiar daca nu ii ajuta cu nimic la nava, I-ar fi ajutat in trecut la dezvoltarea inteligentei. Nu e cazul tau. Dar sansa ta a venit ,neasteptat, de la un domn frustrat ,fara de care, in viziunea lui, nu merge nava.

Quote Originally Posted by Optav View Post
    Salut tinere! Sfatul meu este sa renunti acum , cand inca nu e prea tarziu. Pasiunea ta in legatura cu aventura nu se potriveste cu meseria. In sensul asta trebuia sa te faci Dan Bilzerian. Avand in vedere ca asta e putin peste mana si faptul ca esti cam prost ,declarat de tine ( trecut ca gasca prin apa prin scoala), cred ca ar trebui sa iti tai pierderile,cum ar zice americanii. Dupa cum zice redbull ,pe buna dreptate,multi au uitat discriminantul ecuatiei de gradul 2. Chiar daca nu ii ajuta cu nimic la nava, I-ar fi ajutat in trecut la dezvoltarea inteligentei. Nu e cazul tau. Dar sansa ta a venit ,neasteptat, de la un domn frustrat ,fara de care, in viziunea lui, nu merge nava.
    Dar eu cu ce am gresit?Am cerut si eu un sfat sincer si nu o parere mistocara.De ce trebuie sa fiu luat la misto?
    Last edited by wollys; 11-09-2019 at 08:37 PM.

@Optav poate nu sunt matur inca dar nu pot renunta la ceva ce am ales.Asta o sa decid eu dupa ce voi observa ca nu am o inclinatie catre asa ceva.Si de ce trebuie sa se rezume totul la un conflict intre membri?Nu se poate cu un sfat amabil?
    Apropo,faptul ca am trecut ca gasca prin apa nu inseamna ca am lipsit de la scoala sau ca am avut alte preocupari nocive ci pur si simplu inseamna ca profesorii m-au promovat pe mine si pe colegii mei fara a se preocupa de noi.
    Last edited by wollys; 11-09-2019 at 08:51 PM.

@Optav asta inseamna ca trebuie sa ma apuc de afaceri ilegale?Asta este parerea ta?Ok,am absolvit scoala si liceul doar pentru note si nu mi-am dezvoltat o pasiune pentru ceva.Pana aici ai dreptate.
    Ok,nu am fost cel mai stralucit in acea perioada si n-am realizat ce vreau in viata,si aici ai dreptate.Eu ma indrept acolo pentru a-mi schimba modul de viata(sa intalnesc profesori care sa ma apreciez pentru efortul meu depus,sa intalnesc colegi care au acelasi interes ca si mine pentru studiu,sa imi creez prieteni(ceva ce nu am avut pana acum).

Junior Member

Eu zic sa iti urmezi instinctul si sa faci ceea ce vrei, sunt multi navigatori care au facut meseria asta doar pentru bani si inca o fac cu scarba, iar de la oameni de genul nu poti lua sfaturi.Un singur om am cunoscut care nu uraste meseria asta, iar cand am ales sa intru la UMC mi-a explicat si avantajele si dezavantajele, iar eu am decis daca vreau sa fac asta sau nu. Inca sunt studenti in anul 1 care sunt veniti de la profil uman si nu prea stiu nici tabla inmultirii, nu mai vorbesc de ecuatii de gradul 2 sau chestii mai complexe. Oricum, in invatamantul romanesc faci teorie de innebunesti si practica 0, inveti motoarele de parca te apuci tu sa le construiesti, incepand de la turnarea pieselor, nu te invata ceea ce ar trebui sa stii pentru exploatare.Daca vii la UMC o sa dai si de domnul Louis care o sa te invete cum sunt dispersati grauntii de metal la nivel microscopic si la cate grade trece fonta in austenita si alte chestii inutile in exploatare, probabil o sa te puna seful mecanic la nava sa stai cu microscopul in santina sa vezi daca s-au rupt legaturile intre grauntii de metal. Daca vrei sa inveti ceva, cauta cursuri in engleza pe internet si stai cu dictionarul pe ele sa inveti termeni tehnici, ca degeaba ii inveti in romana. Cauta sa lucrezi undeva in domeniu daca esti din CT, chiar daca salariul e mai mic fata de alte domenii de activitate, eu am lucrat toata vara pe salarii de rahat sub 1700 de lei ca sa invat meserie pe la nave si sa stiu despre ce este vorba pe viitor.

Salut din nou tinere.Tu ai cerut un sfat sincer si chiar l-ai primit. Chiar daca tu nu realizezi am fost chiar amabil.De obicei moderatorii site-ului imi sterg postarile. Mistocareala pe care ai mentionat-o vine la pachet.Nu face cu nimic sfatul mai putin sincer. Cand singur declari ca esti atehnic, ca nu ai avut tangente cu materiile din domeniul real in liceu, ba mai mult, dai vina pe profesori si gasesti alti vinovati pentru neajunsurile tale si lipsa de implicare si mai faci si pe victima, atunci ,din punctul meu de vedere, trebuie sa fii luat la misto Desi repet, sfatul din prima propozitie a fost sincer.Faptul ca nu ai stiut sa gestionezi misto-ul si sa raspunzi in acelasi registru, e alt semn ca meseria asta nu este pt tine. Unul mic in comparatie cu celelalte.Eu m-am lovit de multi navigatori care au trecut ca gasca prin apa in scoala si nu e in regula. Creeaza probleme si cineva trebuie sa ii duca in spate.De aici ies discutii si frustrari.Fiindca asa e la nava. Fiecare are o treaba de facut si treaba respectiva trebuie facuta.Daca nu o face proprietarul de drept o va face altcineva. Tu nu mai poti recupera lipsurile din liceu , in sensul in care sa intelegi materiile tehnice superioare din facultate si in felul asta sa ajungi sa te numesti inginer. Vei merge cum ai mers si inainte , pe burta si poate chiar vei termina facultatea, fiindca la umc e de ajuns sa fii prezent, dar vei fi mereu in ceata.La punte aveai mai multe sanse sa inveti meseria la bord. Spun asta eu fiind puntist. Daca crezi ca cele doua randuri scrise de mine anterior reprezinta "misto" , atunci esti victima sigura la bord. Cat despre afaceri ilegale , singur te-ai dus in zona aia. Mi-am dat seama ca nu esti chiar pandispan din faptul ca textul tau initial e scris corect gramatical. Cu foarte mici exceptii. Ceea ce ,mai nou,e o raritate, atat la tineri, cat mai ales pe forumul asta.Este singurul lucru care m-a determinat sa ies din zona mea de confort si sa scriu cele de mai sus. In concluzie: schimba acum cat inca mai ai timp.

Quote Originally Posted by Optav View Post
    Salut din nou tinere.Tu ai cerut un sfat sincer si chiar l-ai primit. Chiar daca tu nu realizezi am fost chiar amabil.De obicei moderatorii site-ului imi sterg postarile. Mistocareala pe care ai mentionat-o vine la pachet.Nu face cu nimic sfatul mai putin sincer. Cand singur declari ca esti atehnic, ca nu ai avut tangente cu materiile din domeniul real in liceu, ba mai mult, dai vina pe profesori si gasesti alti vinovati pentru neajunsurile tale si lipsa de implicare si mai faci si pe victima, atunci ,din punctul meu de vedere, trebuie sa fii luat la misto Desi repet, sfatul din prima propozitie a fost sincer.Faptul ca nu ai stiut sa gestionezi misto-ul si sa raspunzi in acelasi registru, e alt semn ca meseria asta nu este pt tine. Unul mic in comparatie cu celelalte.Eu m-am lovit de multi navigatori care au trecut ca gasca prin apa in scoala si nu e in regula. Creeaza probleme si cineva trebuie sa ii duca in spate.De aici ies discutii si frustrari.Fiindca asa e la nava. Fiecare are o treaba de facut si treaba respectiva trebuie facuta.Daca nu o face proprietarul de drept o va face altcineva. Tu nu mai poti recupera lipsurile din liceu , in sensul in care sa intelegi materiile tehnice superioare din facultate si in felul asta sa ajungi sa te numesti inginer. Vei merge cum ai mers si inainte , pe burta si poate chiar vei termina facultatea, fiindca la umc e de ajuns sa fii prezent, dar vei fi mereu in ceata.La punte aveai mai multe sanse sa inveti meseria la bord. Spun asta eu fiind puntist. Daca crezi ca cele doua randuri scrise de mine anterior reprezinta "misto" , atunci esti victima sigura la bord. Cat despre afaceri ilegale , singur te-ai dus in zona aia. Mi-am dat seama ca nu esti chiar pandispan din faptul ca textul tau initial e scris corect gramatical. Cu foarte mici exceptii. Ceea ce ,mai nou,e o raritate, atat la tineri, cat mai ales pe forumul asta.Este singurul lucru care m-a determinat sa ies din zona mea de confort si sa scriu cele de mai sus. In concluzie: schimba acum cat inca mai ai timp.
    Nu m-ai ajutat cu sfaturi ci mai mult mai insultat.Bine ca unii ca tine sunt norocosi cu marina si eu nu.Daca era un sfat sincer imi explicai cum este situatia cu cadetia,oferte de munca,etc.Si cine ti-a zvonit ca am terminat un liceu cu profil real?Am terminat unul tehnic.In liceul acela laboratoarele nu erau foarte actuale si trebuia sa caut pe internet la chimie si la fizica tot ce tine de stiinta,inventii,etc.
    Lipsa de implicare?Arat eu a persoana care detine 10000 de euro de la familie si care isi achitioneaza produse electronice/alimentare?Scuza-ma,poate gresesc dar eu am avut un fost coleg de generala care l-a avut pe tatal sau comandant de nava si retragandu-se din marinarie a ajuns director la o firma de electronice.Parintii mei nu au avut sansa lui.Eu de ce sa nu o am?
    Mai e si faptul ca eu nu am prieteni.Majoritatea din generala sau liceu cautau baieti cu bani si nu un simplu pustan cum eram eu.Eu ce le puteam oferi?
    M-am implicat intr-un proiect de electricieni si am realizat ca sunt alti care au avut sanse de la persoanele care i-au impins de la spate(fie ei profesori,ingineri sau ucenici).M-am simtit intristat de aceasta etapa deoarece ei au avut posibilitatea de a pricepe ceva in timp ce eu eram un asistent de electrician dar in niciun caz electrician....Lectia asta nu m-a ajutat cu nimic in viata....

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks