Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 52

Thread: Cariera la marina in departamentul masina

Re: Cariera la marina in departamentul masina

Quote Originally Posted by Optav View Post
    .La punte aveai mai multe sanse sa inveti meseria la bord. Spun asta eu fiind puntist. .
    Am uitat sa mentionez de ce nu am ales specialitatea navigatie:
    1)Am discutat cu studentii pe facebook(cei de pe grupul umc) si mi-au explicat fiecare ca daca te inscrii la facultatea aceasta vei gasi specimene care s-au inscris pentru bani si nu pentru studiu..
    2)Am intalnit niste fosti studenti care s-au orientat catre altceva(unul e preot si celalalt e om de afaceri) si m-au avertizat ca asta mi se va intampla si mie(incep sa cred ca mesajul unui fost student al UMC-ului care a criticat CNR-ul e valabil si in zilele noastre) :
    @kamykazee
    Cred ca motivul pentru care multi sunt sceptici in privinta acestui colegiu este ca, cel putin in monentul de fata, nu prea exista invatamant particular care intr-adevar sa fie de calitate, in Romania. La fel de adevarat este si ca invatamantul de stat la noi este foarte, foarte jos, atat prin calitatea absolventilor cat si prin materia si modul de predare abordat. Eu sunt student in anul II la UMC si din ce vad in jurul meu, majoritatea 'studentilor' (!) habar nu au pe ce lume sunt. Chiar si acei cativa care sa zicem ca au medii mai mari, majoritatea tot nu stiu sau nu inteleg conceptele care li se predau in timpul cursurilor ci invata algoritmizat cum se rezolva o problema sau cum sa o abordeze la teste (sau copiaza). De unde stiu? Doar vorbesc cu ei in fiecare zi. Degeaba vedeti toate asa-zisele tragedii la stirile de la ora 7, cu morti, raniti, si asa mai departe. Adeverata tragedie este ceea ce se intampla in invatamantul romanesc (atat superior cat si liceal), deoarece majoritatea vin din licee batuti in cap, scuzati expresia...

Nu am fost nici la ANMB, si cu atat mai putin la Colegiu, deci nu pot sa zic ca aceeasi situatie este si acolo, insa am serioase indoieli ca poate fi diferit din moment ce au parte de aceeasi oameni (absolventi de liceu) care vin si habar nu au habar de NIMIC (scuzati de generalizare, sigur exista si exceptii de studenti, insa cel putin la UMC cred ca pot efectiv sa Ii numar pe degete). Prin urmare, tinand cont ca calitatea celor admisi la Colegiu este probabil a ceeasi ca si cea de la ANMB si UMC, asta va influenta din start nivelul de asteptari pe care il putem avea de la toate 3, ca pana la urma studentii fac o institutie de invatamant. Degeaba ai profesori renumiti in domeniul lor ca teoreticieni daca calitatea elevilor cu care vei lucra este deplorabila.
    3)Am trecut prin momente dificile cu astfel de specimene in timpul generalei si liceului si nu as vrea sa repet asa ceva.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Ca o parere ca sfaturi nu-mi permit sa dau.

‘’sunt foarte pasionat de aventura si nu de bani’’ spui tu.

Aventura o sa ai parte gramada dar nu gen Indiana Jones.

Mancatorie, jigodism ( mai ales din partea unor colegi romani).

VEZI numai cazul: http://www.crewforum.ro/forum/showth...-Romani-la-NSB

Lipsa mincare, lipsa conditii minim normale la bord, probleme cu banii( la unele companii mai ales la cele grecesti).

Alergatura sa-it gasesti un loc de munca cu sau fara spaga de rigoare.

Atehnic nu este o problema – am avut pana si sefi mecanici cu asa zisa experienta habarnisti total, cat despre 3rd eng. sau 4th eng. chit ca poate ar putea invoca o scuza, navele sunt pline de atehnici.

Dar la bord nu ai scuze mai ales ca ETO findca pe mai toate navele vei fi cam singur / mecanicii in marea lor majoritate sunt cam ''henţ'' pe partea electrica.

Trebuie sa iti faci treaba daca nu ai sanse sa zbori… acasa cu tinichea de coada.

Increderea ti-o dai singur in functie de ce doresti de la viata.

Un citat de la cineva mai ''destep'' cu privire la incredere :

''Încrederea ta în tine trebuie să fie condiţionată doar de măsura în care îţi atingi propriile tale obiective, de puterea de a-ţi urmări şi atinge visurile şi de abilităţile pe care le pui în slujba calităţii vieţii tale.

Încrederea în tine nu trebuie să aibă nicio legătură cu ce spun alţii despre tine sau cu gradul în care corespunzi nevoilor sau aşteptărilor lor.

Dacă încrederea ta în tine este influenţată de cuvintele altor oameni vei fi mereu dependent de ei, vei fi dispus să faci compromisuri şi să te pierzi pe tine doar ca să primeşti laudele sau să te fereşti de criticile lor.

Trăind astfel, viaţa ta nu îţi mai aparţine, iar încrederea ta în tine va fi condiţionată de alţii. Nu le permite altora să-ţi decidă valoarea. Stabileşte-ţi propriile obiective, atinge-le cu determinare şi perseverenţă şi fii mândru de tine!''

In cazul in care vei renunta la aceasta meserie ai timp sa alegi ceva ce intradevar te pasioneaza.

Nimeni nu-ti poate spune renunta sau nu renunta.

Tu trebuie sa decizi, ai 20 de ani ce naiba,esti major si vaccinat, ca sa zic asa, la varsta ta unii au familii de intretinut.

Pe vremea mea mai era armata . O indobitocire totala dar cel putin era un dus rece, te maturiza brusc, te cam trezea la realitate cruda a vietii.

Bafta in alegerea ta.
    Last edited by mecanicosu; 14-10-2019 at 09:23 AM.

Quote Originally Posted by mecanicosu View Post
    Ca o parere ca sfaturi nu-mi permit sa dau.

‘’sunt foarte pasionat de aventura si nu de bani’’ spui tu.

Aventura o sa ai parte gramada dar nu gen Indiana Jones.

Mancatorie, jigodism ( mai ales din partea unor colegi romani).

Lipsa mincare, lipsa conditii minim normale la bord, probleme cu banii( la unele companii mai ales la cele grecesti).

Alergatura sa-it gasesti un loc de munca cu sau fara spaga de rigoare.

Atehnic nu este o problema – am avut pana si sefi mecanici cu asa zisa experienta habarnisti total, cat despre 3rd eng. sau 4th eng. chit ca poate ar putea invoca o scuza, navele sunt pline de atehnici.

Dar la bord nu ai scuze mai ales ca ETO findca pe mai toate navele vei fi cam singur / mecanicii in marea lor majoritate sunt cam ''henţ'' pe partea electrica.

Trebuie sa iti faci treaba daca nu ai sanse sa zbori… acasa cu tinichea de coada.

Increderea ti-o dai singur in functie de ce doresti de la viata.

Un citat de la cineva mai ''destep'' cu privire la incredere :

''Încrederea ta în tine trebuie să fie condiţionată doar de măsura în care îţi atingi propriile tale obiective, de puterea de a-ţi urmări şi atinge visurile şi de abilităţile pe care le pui în slujba calităţii vieţii tale.

Încrederea în tine nu trebuie să aibă nicio legătură cu ce spun alţii despre tine sau cu gradul în care corespunzi nevoilor sau aşteptărilor lor.

Dacă încrederea ta în tine este influenţată de cuvintele altor oameni vei fi mereu dependent de ei, vei fi dispus să faci compromisuri şi să te pierzi pe tine doar ca să primeşti laudele sau să te fereşti de criticile lor.

Trăind astfel, viaţa ta nu îţi mai aparţine, iar încrederea ta în tine va fi condiţionată de alţii. Nu le permite altora să-ţi decidă valoarea. Stabileşte-ţi propriile obiective, atinge-le cu determinare şi perseverenţă şi fii mândru de tine!''

In cazul in care vei renunta la aceasta meserie ai timp sa alegi ceva ce intradevar te pasioneaza.

Nimeni nu-ti poate spune renunta sau nu renunta.

Tu trebuie sa decizi, ai 20 de ani ce naiba,esti major si vaccinat, ca sa zic asa, la varsta ta unii au familii de intretinut.

Pe vremea mea mai era armata . O indobitocire totala dar cel putin era un dus rece, te maturiza brusc, te cam trezea la realitate cruda a vietii.

Bafta in alegerea ta.
    Sunt onorat,frumoase vorbe,multumesc!

Quote Originally Posted by wollys View Post
    Am trecut ca gasca prin apa scoala ............
    Am sansa acum de a recapitula tot ceea ce a fost un spatiu vid pentru mine? Dilema mea este ca..........,si nu as vrea sa imi pierd 4 ani de facultate la UMC degeaba.
    Am vrut sa devin navigator pentru ca sunt foarte pasionat de aventura si nu de bani..
    “Wollys” ca un corolar al dilemei tale, reţine:

Ca peste tot in lumea asta larga, ( nu numai la noi la romani se poarta) daca ai ‘’ sustinerea ‘’ corespunzatoare , daca esti al cui ‘’trebuie’’, poti sa fi trecut si ca ‘’gasca prin apa’’ prin scoala ca nu vei avea nici un fel de probleme, nu iti vrea vei pierde 4 ani de facultate la UMC degeaba.

Peste tot este ca in filmul ’’ BD la munte şi la mare’’ : " Cine va recomanda?.... Un ‘’frate’’ al meu mai mare !"

Iti dau numai cateva exemple concrete ca sa nu zici ca fabulez.

• Sef mecanic(roman) pe crude oil tank( companie Norvegiana) facut din inginer TCM-ist, habarnist total, dar cu ‘’big balls’’ la companie. Nu facea absolut si nu stia nimic la nava, inclusiv refuzand chiar sa vina sa discute cu USCG officers la inspectii, le treceam noi ceilalti ofiteri singuri, fara el, chit ca il rugau amricanii sa vina macar sa il vada la fata ( practic se incuia in cabina). Nu a patit niciodata absolut nimic.

• Ofiter mecanic(roman) la companie franceza, numai prostii facute la bord, care cum dadea de greu, se dadea ‘’ranit ‘’ plecand ‘’medical’’ acasa, fara nici un fel de probleme pt el din partea companiei chit ca toata lumea stia despre asta. Promovat si este Sef Mecanic acum. Da, dar nu toti au rude la Garda Finaciara( ANAF mai nou).

• Tanar Ship Mechanic( german) la bord / companie germana ( Fitter pe romaneste) care habar nu avea de sudura sau strung, cat despre alte notiuni tehnice nici atat, trimis doar sa aiba un stagiu de ambarcare pe nava. Devenit Technical Superintendent intre timp. Avea rude la main office.

• Magazioner(roman) la nava, facut UMC-ul la IFR ( toata lumea stie… cum e cu IFR_ul… ori poate IFR_ul este mai nou o scoala de ‘’ Einsteini ’’ in nave.) mai tarzior ca varsta, ajuns repede Sef mecanic si apoi Technical Superintendent la o companie cu pretentii.

Bineinteles ca a avut sustinerea cui trebuie. Eu l-am prins magazioner- paralel total cu tot ce inseamna tehnic, instalatii navale ori cu vreo limba straina/ o vorbea dupa ureche, gen “No Mercy” –“Nu, mulţumesc”.

• Proaspat treiar mecanic( roman) promovat la office Superintendent Tehnic numai pentru ca s-a casatorit cu fata unui sef de la ofiice_ul companiei germane.

• Filipinez, 2nd Eng., prost ca noaptea, promovat sef mecanic de compania germana doar pt ca avea ‘’sustinerea ‘’cui trebuie de la reprezentanta filipineza a companiei.

Etc., etc. etc.

Cei mai sus mentionati nu vor avea niciodata probleme de nici un fel. Pentru ei nu conteaza ‘’scoala ‘’, studiile, cunostintele sau performantele profesionale reale, ei sunt cei de succes.

In rest ceilati, chiar daca isi vor face meseria corect si bine, cu prima ocazie in care ‘’compania cere sacrificii’’ si nu se conformeaza, motivat sau nu, vor plati pretul, inclusiv riscul de a fi pusi pe liber.

Asta da aventura, nu !!!!

Bafta in alegerea ta.

P.S.

Referitor la a-ti gasi un job si la anunturile postate pe diferitele site_uri de specialitate romanesti ( cred ca doar doua mari si late sunt mai serioase).

Poate nu stiai:

De cele mai multe ori joburile sunt deja ocupate. Mai ales la companiile ‘’bune’’.

Numai legea care ii obliga sa posteze pt. orice noua pozitie liber aparuta, face ca ele sa apara pe numitele site_uri.

Transparenta, selectia, concurenta reala pe postul liber aparut de fapt nu exista.

De unde si raspunsul sec la aplicatie care suna de cele mai multe ori ceva de genul :

Doar cei selectati vor fi contactati ulterior.

Selectati in functie de ce ??

Sunt asa numitele companii cu ''circuit inchis''.

Doar cei ''atent selectati’’ au acces la aceste joburi.

Aplica tot '' poporul’’, de fapt este calificat din start doar cine trebuie.

Deci ce mai conteaza ''scoala'', pregatirea, etc.

Aventura nu????!!!!
    Last edited by mecanicosu; 03-10-2019 at 08:41 AM.

“Wollys” ca un corolar al dilemei tale, reţine:

Ca peste tot in lumea asta larga, ( nu numai la noi la romani se poarta) daca ai ‘’ sustinerea ‘’ corespunzatoare , daca esti al cui ‘’trebuie’’, poti sa fi trecut si ca ‘’gasca prin apa’’ prin scoala ca nu vei avea nici un fel de probleme, nu iti vrea vei pierde 4 ani de facultate la UMC degeaba.

Peste tot este ca in filmul ’’ BD la munte şi la mare’’ : " Cine va recomanda?.... Un ‘’frate’’ al meu mai mare !"

Cei mai sus mentionati nu vor avea niciodata probleme de nici un fel. Pentru ei nu conteaza ‘’scoala ‘’, studiile, cunostintele sau performantele profesionale reale, ei sunt cei de succes.

In rest ceilati, chiar daca isi vor face meseria corect si bine, cu prima ocazie in care ‘’compania cere sacrificii’’ si nu se conformeaza, motivat sau nu, vor plati pretul, inclusiv vor fi pusi pe liber.

Asta da aventura, nu !!!!

Bafta in alegerea ta.

P.S.

Referitor la a-ti gasi un job si la anunturile postate pe diferitele site_uri de specialitate.

Poate nu stiai:

De cele mai multe ori joburile sunt deja ocupate. Mai ales la companiile ‘’bune’’.

Numai legea care ii obliga sa posteze pt. orice noua pozitie liber aparuta, face ca ele sa apara pe numitele site_uri.

Transparenta, selectia, concurenta reala pe postul liber aparut de fapt nu exista.

De unde si raspunsul sec la aplicatie care suna de cele mai multe ori ceva de genul :

Doar cei selectati vor fi contactati ulterior.

Selectati in functie de ce ??

Sunt asa numitele companii cu ''circuit inchis''.

Doar cei ''atent selectati’’ au acces la aceste joburi.

Aplica tot '' poporul’’, de fapt este calificat din start doar cine trebuie.

Deci ce mai conteaza ''scoala'', pregatirea, etc.

Aventura nu????!!!!
    Adica ce?Totul pentru tine se refera la spaga si relatii?Chiar nu exista firme de crewing care nu sunt spagare sau posesoare de relatii? Am intalnit pe cineva de pe facebook care mi-a explicat ca mai exista cateva firme dar nu detine intreg specificatiile postului.Mai pe scurt,daca voi promova aceasta facultate voi ajunge somer cu diploma?La asta te refereai pe acest topic si pe celalalt topic ,,UMC sau ANMB 2012/2013''?Si de ce ai ascuns adevarul,realitatea pana acum?

@mecanicosu Atunci UMC,Academia Navala si CNR nu iti ofera cadetie prin activitatile lor desfasurate cu firmele de crewing? Am citit pe site-urile lor ca iti ofera stagiul de cadetie dar nu sunt sigur daca este adevarat sau nu.Am discutat cu un fost baiat de la UMC si mi-a explicat ca a ramas respins de agentiile de crewing din cauza spagilor si a relatiilor pierzandu-si timpul 5 ani de viata acasa.Credeam ca acesta este un zvon si nu o stire de actualitate.

@mecanicosu Cand te referi la ,,sustinere corespunzatoare'' si la ,,esti al cui trebuie'' te referi la relatiile de prietenie cu tine si cu angajatii firmelor de crewing? Nu prea inteleg la ce te-ai referit aici.

Quote Originally Posted by wollys View Post
    ......,daca voi promova aceasta facultate voi ajunge somer cu diploma?La asta te refereai pe acest topic si pe celalalt topic ,,UMC sau ANMB 2012/2013''?Si de ce ai ascuns adevarul,realitatea pana acum?

In primul rand te rog nu ma ''certa”. Eu am incercat sa fiu corect cu tine si sa-ti explic ce te asteapta.

Relatii de prietenie nu mai exista demult. Exista numai ''interese’’ si trebuie sa faci parte din aceste ''interese’’. Sper sa intelegi ce vreau sa-ti spun.

Ca in renumitul film unde se spune ; "It's not personal. It's strictly business."

Ai intrebat : “voi ajunge somer cu diploma?”

La intrebarea ta raspunsul meu este DA, ai mari sanse, daca piata muncii in domeniul acesta, isi pastreaza actuala tendinta , migratia spre est si far east . Si cei cu experienta isi gasesc din ce in ce mai greu un job.

Noi romanii pare ca nu mai suntem doriti. Cauzele sunt multiple si nu mai are rost sa le expun eu aici. Au mai fost dezbatute pe forum. Traim vremuri de kkt.

Vezi si postarile colegilor pe:

http://www.crewforum.ro/forum/showth...4521#post14521

http://www.crewforum.ro/forum/showth...igatorii-sai-!

http://www.crewforum.ro/forum/showth...e-GSP-Offshore

http://www.crewforum.ro/forum/showth...ri-de-practica

sau cele afirmate e drept mai demult dar cat se poate de actuale de dl Mihalcioiu;

https://jurnalul.antena3.ro/bani-afa...iu-712745.html

Da un click pe site_urile cu oferte de munca din Ucraina , din Rusia nemaivorbind de cele Filipineze si ai sa vezi diferenta;nr de site_uri, cam fiecare companie de crewing are site_ul ei, nr. ft mare de oferte pt toate rankurile si pe toate tipurile de nave comparativ cu nr. de oferte pe care le gasesti la noi ( ainostri sau marinarionline)..... daca gasesti.

Decizia este numai a ta.

Bafta si gind bun!
    Last edited by mecanicosu; 04-10-2019 at 08:14 AM.

In primul rand te rog nu ma ''certa”. Eu am incercat sa fiu corect cu tine si sa-ti explic ce te asteapta.

Relatii de prietenie nu mai exista demult. Exista numai ''interese’’ si trebuie sa faci parte din aceste ''interese’’. Sper sa intelegi ce vreau sa-ti spun.

Ca in renumitul film unde se spune ; "It's not personal. It's strictly business."

Ai intrebat : “voi ajunge somer cu diploma?”

La intrebarea ta raspunsul meu este DA, ai mari sanse, daca piata muncii in domeniul acesta, isi pastreaza actuala tendinta , migratia spre est si far east . Si cei cu experienta isi gasesc din ce in ce mai greu un job.

Noi romanii pare ca nu mai suntem doriti. Cauzele sunt multiple si nu mai are rost sa le expun eu aici. Au mai fost dezbatute pe forum. Traim vremuri de kkt.

Vezi si postarile colegilor pe:

http://www.crewforum.ro/forum/showth...-Ex-Sovieticii

http://www.crewforum.ro/forum/showth...igatorii-sai-!

http://www.crewforum.ro/forum/showth...e-GSP-Offshore

http://www.crewforum.ro/forum/showth...ri-de-practica

sau cele afirmate e drept mai demult dar cat se poate de actuale de dl Mihalcioiu;

https://jurnalul.antena3.ro/bani-afa...iu-712745.html

Da un click pe site_urile cu oferte de munca din Ucraina , din Rusia nemaivorbind de cele Filipineze si ai sa vezi diferenta;nr de site_uri, cam fiecare companie de crewing are site_ul ei, nr. ft mare de oferte pt toate rankurile si pe toate tipurile de nave comparativ cu nr. de oferte pe care le gasesti la noi ( ainostri sau marinarionline)..... daca gasesti.

Decizia este numai a ta.

Bafta si gind bun!
    Multumesc pentru sfaturi.Am visat cu ochi deschisi si din pacate nu am observat realitatea cum o descrieti dumneavoastra.Nu ma simt apropiat de atmosfera aceasta.Simt o atmosfera ostila.
    O alta problema pe care am intampinat-o a fost cazarea(teoretic ei promit locuri libere dar nu dezvaluie si faptul ca absolventii de licee din Moldova sau alte tari au mai multe avantaje decat noi romanii).
    Last edited by wollys; 03-10-2019 at 10:24 PM.

Junior Member

Somer cu diploma nu vei ajunge daca vei face facultatea pe bune si vei invata ceva din facultate, someri cu diploma ajung cei care vin o data la 3 luni la facultate si atunci vin sa stea la o tigare si sa se planga de restante. Poti sa lucrezi in santierul naval sau la o firma de reparatii navale dupa ce termini facultatea sau in timpul facultatii, chiar sunt firme care angajeaza studenti si ai ce sa inveti daca esti pasionat.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks