Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 52

Thread: Cariera la marina in departamentul masina

Re: Cariera la marina in departamentul masina

Quote Originally Posted by sincethen View Post
    Somer cu diploma nu vei ajunge daca vei face facultatea pe bune si vei invata ceva din facultate, someri cu diploma ajung cei care vin o data la 3 luni la facultate si atunci vin sa stea la o tigare si sa se planga de restante. Poti sa lucrezi in santierul naval sau la o firma de reparatii navale dupa ce termini facultatea sau in timpul facultatii, chiar sunt firme care angajeaza studenti si ai ce sa inveti daca esti pasionat.
    Ok,doar ca imi doream pe nave,bulk,tancuri,etc....Santier naval sau firma de reparatii navale nu mi s-ar potrivi.....Eu cand citesc cuvantul marina ma gandesc la o masina de transport uriasa.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Somer cu diploma nu vei ajunge daca vei face facultatea pe bune si vei invata ceva din facultate, someri cu diploma ajung cei care vin o data la 3 luni la facultate si atunci vin sa stea la o tigare si sa se planga de restante. Poti sa lucrezi in santierul naval sau la o firma de reparatii navale dupa ce termini facultatea sau in timpul facultatii, chiar sunt firme care angajeaza studenti si ai ce sa inveti daca esti pasionat.

Nu as vrea sa intru in polemica cu tine si nici nu doresc sa descurajez pe nimeni, dar scuze, opinia mea este ca visezi cu ochii deschisi.

Spui tu : ‘’ vei face facultatea pe bune si vei invata ceva din facultate’’

Ce crezi ca inveti in facultate si cand o faci ''pe bune'' ?

Niste notiuni teoretice, de cele mai multe ori depasite, care nu te prea ajuta in practica la nava.

Chiar crezi ca daca stii sa rezolvi probleme de caldari cu diagrama aburului in fata, ai idee despre caldari navale in practica???!!!

In realitate habar nu ai de nimic pe practic dupa terminarea facultatii chiar daca ai invatat ‘’ pe bune’’ in scoala. Fara cadetie ''pe bune'' esti zero.

Din nou afirmi : ‘’ Poti sa lucrezi in santierul naval sau la o firma de reparatii navale dupa ce termini facultatea sau in timpul facultatii.’’

Pot sa te intreb si eu:

Cate firme angajeaza in acest moment in santier sau firme de reparatii si ca ce sa te angajeze ???!!

Practic ca inginer navalist sau pe reparatii nu stii nimic. Sa te anagajeze ca ce ???!!

Da-mi macar un nume de firma care angajeaza ceva in domeniu si cat de cat ''pe meserie'' un proaspat absolvent de UMC sau un student la sectia masina, si nu numai.

Santierul naval Constanta o fi vreun Silicon Valley al reparatiilor navale, un boom al santierelor navale precum in China si nu stim ?

Șlamist(''spalator'' tancuri de combustibil) sau vardie aia nu e ‘’meserie’’ si nu inveti practic nimic.

Macar ai spalat vreodata tancuri de combustibil sa vezi cum este ? Stii ce presupune in realitate ? Crezi ca ai timp sa mai faci ceva dupa o zi de munca ca șlamist ?

Baleiajul la ‘’vopsea’’ pe un Sulzer 6RND este parfum pe linga spalarea tancurilor de combustibil iar dupa un baleiaj ne spalam, frecam, unii pe altii cam doua ore cu ‘’plasa’’ si nu il faceam in fiecari zi.

Sunt postarile tale mai jos.

http://www.crewforum.ro/forum/showth...7425#post17425

http://www.crewforum.ro/forum/showth...7447#post17447

Solutia normala ar fi sa faci cadetie reala ; Cum o fac vesticii si nu numai ( cadetii englezi, francezi sau germani, inclusiv cadetii filipinezi, dar la ei este alta politica dusa, inclusiv de statul respectiv, vis- a- vis de cadeti si scoala, plus ca au nave, au companii sau in cazul cadetilor filipinezi, compania are propria ‘’Universitate Maritima’’ deschisa in Filipine).

Gen cadet roman la nava dar venit pe functia de wiper sau slamist, etc. nu este un avantaj pt cadet. Tanarul ‘’se minte’’ ca isi face cadetia iar compania se scoate la bani ( cadetul este platit mai slab decat un wiper fie el si filipinez).

Bafta si gandul cel bun.
    Last edited by mecanicosu; 08-10-2019 at 08:35 PM.

Junior Member

Sincer sa fiu, nu pot sa imi dau cu parerea momentan despre ce ai spus in prima parte, pentru ca nu am terminat facultatea inca si nu stiu exact ce influenta o sa aiba cunostintele din facultate asupra carierei mele.Eu de asta am cautat mereu sa lucrez undeva unde sa deprind ceva abilitati practice, chiar daca salariile erau mult mai mici fata de ospatar,barman si ce se mai lucreaza prin Constanta.
    Asta vara am lucrat la o firma de reparatii electrice navale, eu unul am terminat liceul electric, dar nu am cunostinte avansate, am chiar minime, pentru ca in liceu nu ma gandeam ca o sa-mi trebuiasca mie vreodata "prostiile" alea, care de fapt imi prindeau bine acum.Asa ca m-au angajat pe post de electrician, dar cautau si muncitori necalificati(postul pe care ar fi putut sa se angajeze un student fara calificare), care faceau cam aceeasi munca ca si noi, practic mergeam la nave, schimbam rulmentii de la generatoare,curatam bobinajul, etc.Aveau si un atelier de bobinaj unde lucrau cativa "veterani" in domeniu.Dar firma lucra si in colaborare cu SNC si aveau proiecte la care lucram si noi, de ex am tras cablurile pentru upgradarea instalatiei de balast la un tanc petrolier,le-am legat in panouri, etc.Altceva vreau sa spun, din noi toti de acolo, era un electrician pe la vreo 50 de ani care era cel mai experimentat dintre noi si nu putea sa faca fata la volumul de munca cu legat in panouri,proiectat trasee de cablu, fuga multa, iar el ar fi avut nevoie de un inginer cu ceva cunostinte tehnice cu care sa poata imparti aceasta munca,iar firma in acel moment cauta o astfel de persoana, de asta spun ca este nevoie de baieti noi in bransa, prin SNC majoritatea care stiu meserie sunt batrani, o sa iasa la pensie, trebuie sa vina oameni noi care sa ii inlocuiasca, erau destui ingineri tineri prin santier, de aici deduc ca totusi sunt locuri si pentru generatia tanara.P.S:Aveam un coleg care terminase Electromecanica la UMC si lucra acolo pt ca nu voia sa navige, altul care terminase navigatia si s-a retras acolo dupa cativa ani de navigat.
    Cat despre partea cu "slamist", adica cadetia de la Cardiff, dupa ce ne-a spus domnul de acolo niste povesti frumoase, cum ca el cand era comandant spala tancuri si ca nu e o munca foarte grea, ca e destul de murdara, dar si cand vii cu 1400 de dolari acasa...(cam asa s-a exprimat), omul ne-a spus ca se duce in birou, iar cei care vor sa plece pe acest post sa se duca la el pe rand, crede-ma ca din 10-12 cati eram, eu am fost singurul care a plecat, restul se bateau care sa urce la el.Eu cred ca astia de la agentie prefera sa isi bata joc de sanatatea fizica si psihica a unor cadeti in loc sa plateasca o firma specializata, ca am auzit ca sunt destule.Oricum, avea cel de la Cardiff o vrajeala infecta, ca mai mai credeai ca te duci acolo si stergi o pata de ulei, dupa care te duci pe comanda sa inveti (asa le spunea celor de la punte)..
    Nu pot sa ma contrazic cu tine in domeniul asta, tu ai alta experienta in domeniu fata de mine, poate ca ai dreptate, eu doar am expus niste chestii pe care le-am observat.Acum voi pleca 6 luni cadet la o companie mai serioasa, sper sa fie bine si sa ma intorc cu ceva "meserie" in cap.

.... chiar daca salariile erau mult mai mici fata de ospatar,barman si ce se mai lucreaza prin Constanta.
    Asa ca m-au angajat pe post de electrician, dar cautau si muncitori necalificati(postul pe care ar fi putut sa se angajeze un student fara calificare), care faceau cam .......Oricum, avea cel de la Cardiff o vrajeala infecta, ca mai mai credeai ca te duci acolo si stergi o pata de ulei, dupa care te duci pe comanda sa inveti (asa le spunea celor de la punte)..
    Q.E.D.

Bafta si voiaj cat mai bun!

Inca ceva.Cat de dificil poate fi examenul pentru cadetie daca ai avut anumite goluri inca din generala/liceu la materiile tehnice?Desigur ca le pot indrepta dar asta ar insemna sa pricep scheme complexe ale unui aparat electric si sa ma descurc cu pistonul de lipit deoarece electronica si electrotehnica se studiaza cu piesele si cu sursele de curent/tensiune.
    Ma pricep la scheme simple si voi incerca sa observ daca mai pot parcurge mai departe sau nu.
    Daca examenul de cadet este usor(sa presupunem) asta inseamna ca examenul de ofiter este mai complex?Cat de dificil poate fi examenul de ofiter naval?
    Ma gandeam sa ma reprofilez dupa primul an.Nu sunt sigur de straduinta mea si sincer sa fiu nu vreau sa ma stresez prea tare cu ceva ce nu pot pricepe.

Am uitat sa mentionez ca m-am uitat peste anumite materii precum introducere in sisteme electromecanice,electronica digitala,electronica analogica,elemente de inginerie mecanica si am observat ca anumite capitole au fost la un nivel complex. Este bine ca asa numita cadetie ma ajuta dar ce pot rezolva eu cu toate formulele care mi se predau la aceste materii?Le memorez pe toate si nu mai am nicio problema cu examenele?Adaug toate formulele retinute la aceste materii in examenul de cadet in anul 2?
    Sunt o sumedenie de formule si sincer sa fiu ma voi uita prin ceata peste ele.In aceasta situatie renunt la celalalt an si ma reprofilez sau raman in continuare si studiez?

Junior Member

Multumesc!Cam ce cunostinte ar trebui sa aiba un cadet mecanic in momentul in care ajunge la nava?

Multumesc!Cam ce cunostinte ar trebui sa aiba un cadet mecanic in momentul in care ajunge la nava?

‘’Sincethen’’ imi dai teme de casa dar nu-i nici o problema imi face placere sa ajut.

Cu toate ca eu unul personal le-am luat de la zero si nu am avut norocul sa ma ‘’ghideze’’ cineva.

Nu sunt un ‘’profesor’’ dar in opinia mea, cadetul masina ar trebui:

Sa stie engleza si engleza tehnica : comunicarea este cu mici exceptii in engleza , toate cartile tehnice, instructiunile sunt in engleza, plus toate sculele si dispozitivele( socket, spanner, ratchet spanner, torque spanner, screwdriver, vice, chisel, allen key, pressure gauge, caliper, dial gauge, micrometer,gland packing, gasket, stem, elbow, pipe, brazing, welding, flange, piston, piston rod, cylinder cover, fuel valve, bearing etc., etc.).

Sa stie sa masoare cu un subler,un micrometru si ca toate dimensiunile in mecanica sunt in mm.

Exceptie face doar diametrul pistonului la codurile motoarelor care este in cm.
    Ex: B &W 12 K 98 MC-C . Diameter of piston - 98 cm

Sa aiba notiuni de baza despre sistemele navei si componentele lor:

Air system, Lube Oil sytem, Cooling water system, Fuel oil system( transfer, purifier) , Fresh Water system, Hidraulic system.

Sa aiba notiuni de desen tehnic si ceva desen naval daca se poate, pt a putea:

Sa inteleaga, sa poata citi si sa cunoasca simbolurile din desene( scheme) ( ex: non return valve, gate valve, non return flaps,ejector, condensate trap, 3/2 way directional control valve, etc.).

Unitatile de masura uzuale( presiune, temperatura, forta, putere) si transformarile lor.

Notiuni despre motoare( 2 timpi, 4 timpi) macar diagramele de functionare( p-V) cu intelegerea ciclurilor motoare.

Notiuni despre pompe : centrifuge, volumetrice. Unde si de ce sunt folosite ?

Notiuni de baza despre caldari navale : auxiliar boiler, exhaust boiler cu armaturile, plus sistemul de alimentare apa, sistemul de abur si condensat.

De preferat si ceva bazic pe parte electrica, macar sa inteleaga o schema.

Dorinta de munca, de a invata si multa Bafta.

Bafta sa aiba parte de un management bun la Masina care sa-l poata invata si…. De la care sa aiba ce invata.

In primul rand Seful Mecanic dar si Secundul Mecanic de la bord sunt ft importanti in procesul de formare al cadetului mecanic.

Trebuie amintita aici bineinteles si politica companiei fata de cadeti si cadetie / Sunt companii pt care cadetul la masina inseamna doar cel mai ''ieftin'' Wiper posibil – in special cele grecesti.

Bafta si voiaj bun.
    Last edited by mecanicosu; 10-10-2019 at 11:33 AM.

Quote Originally Posted by mecanicosu View Post
    ‘’Sincethen’’ imi dai teme de casa dar nu-i nici o problema imi face placere sa ajut.

Cu toate ca eu unul personal le-am luat de la zero si nu am avut norocul sa ma ‘’ghideze’’ cineva.

Nu sunt un ‘’profesor’’ dar in opinia mea, cadetul masina ar trebui:

Sa stie engleza si engleza tehnica : comunicarea este cu mici exceptii in engleza , toate cartile tehnice, instructiunile sunt in engleza, plus toate sculele si dispozitivele( socket, spanner, ratchet spanner, torque spanner, screwdriver, vice, chisel, allen key, pressure gauge, caliper, dial gauge, micrometer,gland packing, gasket, stem, elbow, pipe, brazing, welding, flange, piston, piston rod, cylinder cover, fuel valve, bearing etc., etc.).

Sa stie sa masoare cu un subler,un micrometru si ca toate dimensiunile in mecanica sunt in mm.

Exceptie face doar diametrul pistonului la codurile motoarelor care este in cm.
    Ex: B &W 12 K 98 MC-C . Diameter of piston - 98 cm

Sa aiba notiuni de baza despre sistemele navei si componentele lor:

Air system, Lube Oil sytem, Cooling water system, Fuel oil system( transfer, purifier) , Fresh Water system, Hidraulic system.

Sa aiba notiuni de desen tehnic si ceva desen naval daca se poate, pt a putea:

Sa inteleaga, sa poata citi si sa cunoasca simbolurile din desene( scheme) ( ex: non return valve, gate valve, non return flaps,ejector, condensate trap, 3/2 way directional control valve, etc.).

Unitatile de masura uzuale( presiune, temperatura, forta, putere) si transformarile lor.

Notiuni despre motoare( 2 timpi, 4 timpi) macar diagramele de functionare( p-V) cu intelegerea ciclurilor motoare.

Notiuni despre pompe : centrifuge, volumetrice. Unde si de ce sunt folosite ?

Notiuni de baza despre caldari navale : auxiliar boiler, exhaust boiler cu armaturile, plus sistemul de alimentare apa, sistemul de abur si condensat.

De preferat si ceva bazic pe parte electrica, macar sa inteleaga o schema.

Dorinta de munca, de a invata si multa Bafta.

Bafta sa aiba parte de un management bun la Masina care sa-l poata invata si…. De la care sa aiba ce invata.

In primul rand Seful Mecanic dar si Secundul Mecanic de la bord sunt ft importanti in procesul de formare al cadetului mecanic.

Trebuie amintita aici bineinteles si politica companiei fata de cadeti si cadetie / Sunt companii pt care cadetul la masina inseamna doar cel mai ''ieftin'' Wiper posibil – in special cele grecesti.

Bafta si voiaj bun.
    Si despre cadetul electrician?.......Nu mi-ati raspuns la intrebarile mele.Sau poate cadetul nu are nevoie de notiuni de electrotehnica si electronica....

Junior Member

Multumesc pentru raspunsuri!@Wollys, probabil nu ti-a raspuns pentru ca el este ofiter mecanic, eu zic ca in mare ar trebui sa stii cam ceea ce ar trebui sa stie si un cadet mecanic, dar adaptat pentru profilul tau: desen tehnic si sa stii simbolurile electrice, sa stii sa interpretezi o schema electrica, sa stii in mare cam cum functioneaza instalatiile electrice ale unei nave, unitati de masura, etc.Din ce am inteles de la Mecanicosu', un cadet ar trebui sa aiba cunostinte de baza despre sistemele navei si niste fizica, iar la nava ti le dezvolti pe partea pe care ai nevoie.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks