Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 31 to 40 of 52

Thread: Cariera la marina in departamentul masina

Senior Member mecanicosu's Avatar

Re: Cariera la marina in departamentul masina

Quote Originally Posted by wollys View Post
    Si despre cadetul electrician?.......Nu mi-ati raspuns la intrebarile mele.Sau poate cadetul nu are nevoie de notiuni de electrotehnica si electronica....
    Imi pare rau dar aici nu-ti pot fi de folos.

Prin functia pe care o am nu am fost ‘’in charge’’ cu pregatirea cadetului electrician.

Sa dau informatii eronate nu este stilul meu.

Sunt mecanic am ceva notiuni pe partea electrica, invatate la bord si nu numai ( am avut si voiaje facute fara ETO) dar de obicei cadetul electrician a lucrat direct si numai cu ETO.

Aici ar trebui sa intrebi un Sef Electrician.

Oricum ramane engleza si engleza tehnica mai ales cu termeni specifici functiei.

Ce sa-ti spun eu ? Cum se conecteaza doua generatoare in paralel / conditii, despre AVR, Main Swirch Bord, ESB, protectii pe motoare, sau pe un electromotor( thermal relay), Electro-hydraulic and electro-pneumatic control systems,conexiuni stea triunghi, electrical power distribution boards and electrical equipment, Megger test, rezistenta de izolatie, cum masori o tensiune, clamp metter etc., etc.

Vezi de aici rezulta si dificultatea functiei de ETO.

ETO este de cele mai multe ori singur si singur trebuie sa rezolve problemele aparute pe partea electrica.

Eu unul nu pot emite pareri despre ceva ce nu cunosc in profunzime.

Inca odata regret dar nu te pot ajuta.

Bafta si gandul cel bun.
    Last edited by mecanicosu; 10-10-2019 at 08:59 PM.

@mecanicosu,o ultima intrebare.Seful tau este obligat sa te indrume catre profesia ta de ofiter naval?Intreb pentru ca am sentimentul ca asa numitul cadet este doar o unealta de lucru care executa comenzi si nimic altceva(nu-mi pot raspunde la aceasta intrebare pentru ca nu m-am aflat in aceasta situatie).Teoretic esti un doar un ajutator de ofiter naval.Este posibil sa-ti explice cum functioneaza fiecare dispozitiv si masina din nava,bulk,etc?
    Am intrebat si pe facebook pe cineva si mi-a raspuns ca acest stagiu de cadet nu inseamna ceva important si ca practic esti servitorul lor.Este adevarat?Daca nu te indruma seful tau atunci cum poti ajunge ofiter naval?

Quote Originally Posted by mecanicosu View Post
    Solutia normala ar fi sa faci cadetie reala ; Cum o fac vesticii si nu numai ( cadetii englezi, francezi sau germani, inclusiv cadetii filipinezi)
    La ce va referiti cand mentionati cadetia reala?Nu exista cadetie reala la romani?

La ce va referiti cand mentionati cadetia reala?Nu exista cadetie reala la romani?
    Tinere wollys eu deja ti-am raspuns la intrebari, inclusiv la cea de mai sus.

Vezi postarile mele anterioare.

Quote:

"Bafta sa aiba parte de un management bun la Masina care sa-l poata invata si…. De la care sa aiba ce invata.

In primul rand Seful Mecanic dar si Secundul Mecanic de la bord sunt ft importanti in procesul de formare al cadetului mecanic.

Trebuie amintita aici bineinteles si politica companiei fata de cadeti si cadetie / Sunt companii pt care cadetul la masina inseamna doar cel mai ''ieftin'' Wiper posibil – in special cele grecesti."

Inca o data si sper ca de data aceasta sa-ti fie mai clar;

Seful Mecanic impreuna cu Secundul Mecanic( pt. cadetul mecanic), ETO ( pt. cadetul electrician) sunt direct "in charge" cu formarea cadetului la bord navei, in acord cu politica companiei.

Depinde de ei, de cunostintele lor, de atitudinea si calitatile de "mentor" pe care le au, formarea cadetului pe care il au la bord pe "functie" de cadet si nu ca un substitut al ''Wiperului'', sau al ''Oilerului''.

Hai sa nu mai monopolizam forumul cu intrebari la care ai primit deja raspunsul.

Ai deja toate informatiile necesare ( le gasesti pe acest forum numai sa cauti
    ) ca sa-ti faci o idee despre ce si cum este cadetia si nu numai.

Bafta, numai bine si gandul cel bun.

Last edited by mecanicosu; 13-10-2019 at 09:50 AM.

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Lasă-l să īntrebe, de mult nu am mai văzut pe cineva interesat.

Quote Originally Posted by Andy_Fox View Post
    Lasă-l să īntrebe, de mult nu am mai văzut pe cineva interesat.
    Scuze Andy_Fox, eu nu i-am spus sa nu intrebe, l-am rugat sa nu puna aceleasi intrebari la care are deja raspunsuri.

Bafta si voiaje cat mai bune la toti!

@mecanicosu Cand te referi la ,,sustinere corespunzatoare'' si la ,,esti al cui trebuie'' te referi la relatiile de prietenie cu tine si cu angajatii firmelor de crewing? Nu prea inteleg la ce te-ai referit aici.
    Si ca sa inchei iti dau si cateva exemple cu ce poti pati cand esti navigator romān, ‘’al nimanui ‘’ si nu te recomanda nici un ‘’ frate mai mare’’ la companie, ci doar munca, cunostintele corect dobindite la bord navelor si in scoala facuta ‘’ pe bune’’.

Sunt situatii prin care au trecut colegi ai nostri (inclusiv eu), iar la un simplu click pe forum le poti citi.

Nu esti aparat de absolut nimeni, de nimic : legislatie nationala, sindicat, inclusiv de politica companiei, legile si regulamentele internationale care pentru noi romanii sunt, de cele mai multe ori in interpretarea angajatorului : vax albina, crema puca !

http://vacsalbina.blogspot.com/2009/...ax-albina.html

Vezi din nou si numai aceasta minima cerinta:

http://www.crewforum.ro/forum/showth...7437#post17437

Companii mai mari sau mai mici; Chepers Reedrei, Triton Reederei, CSM, CMA ships, Nord Reederei, DSD shipping, Maersk, sau XT SHIPS sunt numai cateva exemple.

• Esti acasa sau esti la nava, ai probleme grave medicale cu next of kin (NOK) declarat in contract sau suferi tu un accident cand esti acasa( ai acte medicale reale , "pe bune") . Nu poti pleca cand isi doreste compania, ori soliciti cum este normal sa debarci intr-un port convenabil companiei.

Uită de urmatorul contract la companie indiferent ca ti-ai facut treaba la bord. Nu vei mai fi acceptat.

• Să nu cumva sa ‘’indraznesti’’ sa te imbolnavesti sau sa ai un accident de munca la nava / din păcate se mai intimplă / ; din nou : Uită de un nou contract !

• Se poarta si doua contracte de semnat : unul inainte de plecare la office si altul la bordul navei.

Ce zici cand intre cele doua contracte exista o ‘’mica’’ diferenta de doar 700-800 USD, in minus bineinteles.

Esti la bord si ‘’indraznesti’’ sa intrebi compania de ce.

Ti se explica ca bonusul de ‘’nava mare’’ este doar pt comandant si sef mecanic, la tine a fost o greseala de ‘’interpretare’’ a contractului si doar cei doi sunt considerati pe ‘’nava mare’’. Accepti nu ai ce face dar… ai deranjat punind intrebari si din nou : Uită de un nou contract !

• Ai semnat contractul, trebuie sa pleci la o anumita dată, mai ai de stat aproape mai mult de o luna de zile acasa.

In acest rastimp ai o situatie si pleci din localitate. Informezi office_ul companiei ca vei lipsi pentru o perioada de acasa dar te vei intoarce in timp util pt. plecare la data stabilita in contractul deja semnat.

Brusc dupa cateva zile esti sunat si ti se cere ca in doua zile sa pleci. Explici ca iti este practic imposibil sa pleci in doua zile. Ti se spune ca daca nu o faci adio contract …Si din nou ramai pe dinafara complet refuzindu-ti-se inclusiv o noua angajare.

• Ai semnat contractul pe functie si pe un salariu. Primesti assignement_ul la nava si toate documentele necesare pt ambarcare.

Cu doua zile inainte de plecare ti se schimba si nava si salariul si functia ( salariul mai mic si pleci mai nou cu o functie in minus cu toate ca pe perioada recrutarii ai precizat ca nu vei accepta lower rank).

Incerci o discutie normala si politicoasa cu cei din companie iar raspunsul este foarte ‘’diplomatic’’ : Accepti bine nu esti liber sa cauti in alta parte.

Bafta si numai bine !
    Last edited by mecanicosu; 14-10-2019 at 01:17 PM.

Felicitari Pustiule! Ai reusit sa creezi o polemica.Fara voia ta si inconstient.Cu ocazia asta ,daca ai creier,ai simtit si navromistii parveniti

Pe bune...ai citit...chiar merita?

Uita-te te rog in urma.Ai exemplu clar de analfabet functional.Un om care vorbeste mult dar nu spune nimic inteligibil.Nu are o constructie logica a propozitiei. Asa vrei sa ajungi?

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks