Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 51 to 52 of 52

Thread: Cariera la marina in departamentul masina

Re: Cariera la marina in departamentul masina

Quote Originally Posted by TikiTaka View Post
    Omu' e pus pe caterinca ... Abereaza cat il tine tastatura ... Nu ai cum sa faci cadetie daca nu esti student sau absolvent al unei facultati navale , nici nu se mai pune vorba de certificatul de capacitate ... Maxim poti face un curs de motorist la ceronav si sa dai examen la ANR pentru a lua certificatul de capacitate ...

Daca nu faci ce ti-am scris mai sus , singurul vas pe care il vei vedea , este cel din care mananci mancarea ... Caterinca ieftina ...

Scuza-ma pentru naivitatea mea dar eu am crezut īn oportunități de viitor din partea facultății mele.Sunt student și din păcate sunt la inceput de drum.De unde sa aflu eu ce ai aflat tu?

Junior Member

Re: Cariera la marina in departamentul masina

Frate, nu te mai plange, nu mai asculta toate parerile lumii, fa ce-ti spune inima si o sa vezi daca iti place sau nu.Dupa prima luna decizi daca ramai la bord sau folosesti aia 500$ primiti sa-ti iei biletul spre casa, sa te debarci si sa uiti de meseria asta. Tu spuneai ca ai avut probleme cu depresia si chestii de genul, esti sigur ca o sa faci fata?Eu acum sunt la nava, sunt cadet mecanic , dar crezi ca esti destul de copt sa faci fata?Eu unul asa credeam, dar cānd am ajuns aici, in prima saptamana am realizat cat de mult o sa insemne 6 luni si mi-a fost super greu sa trec peste gāndul ca nu voi fi acasa si nu o sa am pe nimeni langa mine, nu era niciun roman la bord, doar ukrainieni,polonezi si Myanmar, am avut si marele noroc sa mi se arda laptopul cu o saptamana inainte sa plec, asa ca p*a entertaiment, ma uitam toata ziua pe pereti, la pauza de masa mancam si fugeam iar in masina si ma uitam pe la indicatoare prin control room de plictiseala..Norocul meu este ca ofiterii de la masina sunt super oameni si ma trateaza ca pe un cadet, nu ca pe un wiper, dar sa stii ca foarte mult depinde de tine modul in care o sa te trateze.Daca nu iti dai interesul si nu arati ca iti pasa de ceea ce faci cānd lucrezi cu un ofiter, probabil dupa 2 3 incercari o sa te puna numai la mop si carpa, dar daca iti dai interesul, pui intrebari si incerci sa intelegi ceea ce iti explica oamenii astia, o sa fii tratat foarte frumos si o sa inveti foarte multe lucruri.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Bookmarks

Bookmarks