Results 1 to 4 of 4

Thread: Cadetia-incotro?

Cadetia-incotro?

M-am uitat online peste anumite anunturi la cadeti si nebrevetati si mentionau acolo ca iti trebuie minimum 4 luni de experienta. De unde obtii atata experienta? O alta enigma de a mea este:
    ,,In timp ce ma uitam pe un site de anunturi despre navigatori am dat un click pe bara de cautare si dupa ce am cautat cadet si nebrevetat la firma CMA CGM nu mi-a aparut nimic,niciun anunt''.
    Daca aceste anunturi postate pe internet nu exista sau exista dar necesita experienta,ele apar in aceasta forma si in viata reala?
    Nu mi-a explicat nimeni care este situatia cadetiei(mecanicosul mi-a insirat anumite intamplari desi nu mi-a explicat care este situatia reala).Sunt 105 studenti la specializarea Electrotehnica in anul 3 si 4 iar la Electromecanica Navala in anul 3 120 de studenti si in anul 4 163.Asta inseamna ca multi dintre ei se vor reprofila? Am mai citit de pe forum ca nu ai posibilitatea de a incerca OS(marinar) deoarece exista o competitie uriasa cu chinezi/filipinezi. Si aceasta este adevarata?
    Un exemplu de la CMA CGM:
    https://ibb.co/ctHjNR4
    Un exemplu in care specifica experienta candidatului:
    https://ibb.co/0s7504t

Re: Cadetia-incotro?

Inca ceva,daca universitatea maritima nu iti ofera locuri de practica pentru cadetie asta inseamna ca trebuie sa incepi un curs la AJOFM Constanta(electrician,mecanic,etc) si apoi la CERONAV? Este un plan bun?
    Este posibil ca si nebrevetat sa inveti ceva de la vapor si sa folosesti asta la cadetie?
    Este singura idee care mi-a venit in gand.....Altceva nu am habar....

Senior Member mecanicosu's Avatar

Quote Originally Posted by wollys View Post
    Nu mi-a explicat nimeni care este situatia cadetiei(mecanicosul mi-a insirat anumite intamplari desi nu mi-a explicat care este situatia reala).

Ce nu ai inteles tinere wollys din postarile mele plus vezi si articolul domnului Mihalcioiu.

https://jurnalul.antena3.ro/bani-afa...iu-712745.html

In afara de cazul in care , fara a vrea sa te jignesc, esti analfabet functional, cred ca totul este ft.clar.

Nu ''existam'' pentru nimeni pe piata muncii dar cel mai grav nu ''existam'' pentru statul roman cu toate ca pompam bani in economie- aproximativ 250 mil. euro este suma pe care o aduc īn ţară, an de an navigatorii romāni-, statul ne taxeaza pt. orice operatiune la ANR ori curs facut la CERONAV, iar ca student aproape ca iti platesti scoala cu toate ca in teorie invatamintul este gratuit.

Suntem pentru companiile straine, doar astea le avem la dispozitie ca a noastra flota si companii s-a dus de mult, nici macar precum ‘’sclavii’’ pe vremuri. Practic, nu ''existam''. Este crud dar cat se poate de real.

Companiile straine in mare parte au deja forta de munca selectata ; un simplu exemplu vorbind doar de filipinezi, dar si de indonezieni, indieni, cei din Banglades, srilankezi, rusi, ucrainieni.

Peste tot statul respectiv, agentiile interesate, sindicatul sunt direct implicate real (prin diferite politici) in ceea ce priveste situatia navigatorilor sai.

La noi toate acest mai sus mentionate autoritati sunt interesate doar sa ne ia banii sub diferite metode dar fara a face nimic concret pentru noi.

Ca exemplu : In Filipine cam fiecare companie serioasa, are ‘’propria’’ ei Universitatea maritima.

Statul filipinez le-a data aceasta facilitate companiilor, cu conditia sa le asigure absolventilor loc de munca, inclusiv bineinteles cadetia.

Există īn jur de 80 pānă la 100 de școli maritime in Filipine. Cursurile au un curriculum de trei ani compus din instruire īn clasă și 12 luni de pregătire la bord / cadetie.

Sunt in jur de 280.000 de studenți filipinezi care absolvă aceste școli maritime īn fiecare an.

Se stie ca filipinezii au contractele garantate de stat, de aceea sunt si practic imposibil de dat afara,de concediat, chiar daca fac greseli la bord.

Statul filipinez castiga din taxarea salariilor trimise acasa de navigatorii filipinezi.

In 2013 se estima ca sunt aproximativ 460 000 de navigatori filipinezi in total.

Doar in 2018, navigatorii filipinezi care lucrau la companiile străine au trimis acasă o sumă record de 6,14 miliarde de dolari americani prin sistemul bancar.

Pentru navigatorii din tarile vestice ( italieni, spanioli, olandezi, francezi , englezi, germani, etc.) situatia este la fel, statul este direct implicat.

Scolarizarea este in concordanta cu cererea pietei muncii. Au nave sub pavilion national si nu numai, dedicate lor, iar acolo practic nu poti intra tu roman, chiar ''european'' fiind ; este contrar legislatie, a sindicatelor, protejāndu-și pana la urma locurile de munca.

Unde este cadetul roman , absolventul roman de Univeristate maritima , navigatorul roman in toata aceasta ecuatie mondiala a pietei muncii ; cine si cum il promoveaza, cine il apara de eventualele abuzuri sau discriminari de tot felul ???!!!

Mare dreptate are colegul hamal.

Vezi : http://www.crewforum.ro/forum/showth...ll=1#post17252

In ceea cei priveste numai pe ucrainieni, comparativ cu situatia noastra citeste:

https://www.hellenicshippingnews.com...e-development/

...cam asa arata un stat caruia ii pasa si se implica resposabil in promovarea oamenilor sai.

La noi nimeni nu este interesat de soarta noastra, fiecare este pe cont propriu si se descurca cum poate.

P.S.

Ideea ta cu AJOFM_ul este cea mai traznita dintre toate.
    Last edited by mecanicosu; 30-11-2019 at 10:32 PM.

As mai avea o nelamurire. Care este varsta limita pentru un tanar navigator? Am citit pe forum ca scria 25 dar nu inteleg de ce. Dupa 25 de ani nu mai poti naviga? M-am uitat la alte persoane de pe facebook care sunt membri al unui grup de navigatori si am observat ,,asa numiti navigatori'' care au 30-40 de ani si nu au nicio problema la angajare. Nu inteleg deloc.
    Cu ce sunt mai speciali ei fata de noi? De ce ne ocupa locurile de munca?

Bookmarks

Bookmarks