Results 1 to 4 of 4

Thread: Academia Navala - civil

Academia Navala - civil

Buna! Trec clasa a 12 a si Academia Navala, sectia civila, e una din optiunile mele.
    Nu sunt foarte informat, si voiam sa cer aici niste informatii referitoare la domeniul asta si, implicit, la facultate
    Care este diferenta intre cele 2 facultati, ingineria marina si navigatie si managament naval?
    Orice informatie mi ar fi folositoare
    Multumesc mult!!

Junior Member

Re: Academia Navala - civil

nicio diferenta, niste soferi de tonaj, dar dacă vrei să navigi alege navigație !

Dimpotrivă, eu īți recomand la mașină. Da, e mai greu, mai periculos, mai toxic, nu ajungi jupīn cu cel mai mare salariu dar ai īn buzunar o diplomă de inginer care-ți asigură un plan B atunci cīnd viața īți dă un șut īn fund, de obicei cīnd te aștepți mai puțin. Sau n-o să stai cu ochii beliți pe geam, pe vreun remorcher prin port dacă ai ceva probleme medicale și nu mai poti pleca pe mare. Cunosc un caz in care căpitanul a trecut brusc pe dializă si de abia a gasit un loc de contabil, cu relatiile pe care le avea. Iar banca i-a vindut vila inceputa pe credit, acesta nemaiputind plati ratele, acum plapuma devenindu-i prea mică.

+1 MASINA. Multidisciplinara, expunere la multe tehnologii din domenii diferite, de la propulsie electrica, la turbine, motoare, compresoare, separatoare centrifugale, aburi, electronica, chimia apei... etc.
    Experienta asta deschide multe cai intr-o cariera viitoare la uscat.

Bookmarks

Bookmarks