Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 111

Thread: Oferte transport (catre aeroport si nu numai)

Re: Oferta transport!

Uite asta e un anunt adevarat.... dar ii lipseste un nr de contact.

Junior Member

Re: Oferta transport!

Nr de contact se gaseste in primul post ;)

Senior Member TheSaint's Avatar

Curse Bucuresti Aeroport

Inspirat de un coleg care a postat putin mai devreme, si avand in vedere criticile aduse anuntutlui, postez si eu un anunt asemanator, care din start nu se vrea a fi o contraoferta, ci doar un mod de a supravietui pe vremea asta de criza.

31 ani, marinar, efectuez curse Constanta - Bucuresti(aeroport), dar si catre alte destinatii cu auto proprietate personala. Renault Clio III, model 2008. Sigur si foarte ieftin.
    Pretul pentru o legatura Constanta - Bucuresti aeroport este de 280 RON. Negociabil pentru alte destinatii.

Telefon 0728434977. Numarul il puteti gasi pe intenet alaturi de foarte multe alte site-uri unde am dat acest anunt, ceea ce inseamna ca exista si experienta si in domeniul soferiei, dar si al ajungerii la Aeroport in timp optim
    Disponibil non-stop.
    Astept colaborari si cu firme de crewing, si in domeniul transportului, dar mai ales pentru o eventuala plecare urgenta dealtfel) ca O/S sau Deck Cadet.

Va Multumesc !!!

Re: Curse Bucuresti Aeroport

E f util topicul. De multe ori m-am confruntat cu situatia in care nu aveam cine sa ma duca/aduca la/de la aeroport. Asteptam cat mai multe anunturi de transport! Eu unul imi notez numerele de tel si la nevoie apelez. Cum multi dintre ofertanti sunt marinari si pot fi si pe mare, mai multe oferte sunt utile pt mai multe sanse de a gasi pe cineva acasa dispus sa ofere transport.

Plecari aeroport Otopeni! - se poate zbura si de la Cta!!!!!

Propun un nou topic: Plecari aeroport Otopeni!

Pentru cei care pleaca in voiaj si vor sa share-uiasca drumul cu cineva, propun sa posteze aici data/ora de plecare.
    Nu de multe ori am ajuns in Otopeni si m-am intalnit cu colegi de UMC care plecau in voiaj si culmea cu aceasi cursa.

Cand navigam cu Arpinavul organizam plecari cu un microbuz. Atunci se schimba tot echipajul romanesc depe nava odata. Daca se mai intampla asfel de "gesturi" rog colegii sa ne anunte ;)

Sunt sigur ca pe zi pleaca din Constanta min 20-30 navigatori in voiaj. Ar fi interesant sa facem o PETITIE online pt infiintare unei curse aeriene permanente Constanta - Otopeni undeva in jurul orei 04:30 am avand in vedere ca majoritatea curselor cu care se pleaca (navigatori) din Otopeni sunt in intervalul 6-8 am.

Astept pareri constructive!!!

Foarte adevarat ca te ajunge mai ieftin daca pleci singur sau vreo 3 persoane.

Ultimul caz:
    Saptamana trecuta. Vineri, ora 03.50 AM. La 4 fara 10 dimineata sunt trezit din somn de telefon ... am si o sonerie pacatoasa :) Si normal, si copii si sotia au sarit in sus .. nu prea e ora la care sunt sunat de obicei :)
    Un coleg de-al nostru, motorist la Tinecomar ... a luat teapa de la cel care ii promisese ca il duce la aeroport. A asteptat omu masina si nu a mai venit, l-a sunat si nu a raspuns etc ....
    In panica (un om la vreo 40 de ani) a apelat la ajutorul surorii, mai la 27 de ani .. care s-a dus direct pe internet, pe domnul gugal .. goagal ... gogal ... google ma rog .. si la curse rapide constanta bucuresti apare anuntul meu. Printre primele.
    Nu mi-a trebuit la telefon sa imi zica la ora aia decat ca este marinar si la ora 9 trebuie sa fie in aeroport.
    Desi masina nu era pregatita, cosmetizata sa ii spunem si nu eram sigur de presiune prin roti si alea alea (tabieturile fiecaruia la drum lung) .. am plecat imediat.
    Ba chiar omul a dat si un bonus pentru ca l-am servit prompt. Si pt ca se fumeaza la mine in masina :)

Istoria asta este pentru a sublinia ca atunci cand esti pe ultima suta de metri si se intampla neprevazutul, are mai putina importanta cat dai ... 35 RON sau 300 RON ... important este sa ajungi la aeroport.
    Pe vremea cand nu aveam masina, plecam intr-adevar cu Arpinavul organziat .. mai multi. Ulterior, am preferat sa merg cu masina mea si se intorcea sotia singura, chiar daca dadeam mult mai mult. Dar ajungeam la ora la care voiam sa ajung, evitand statul degeaba cu orele in aeroport, opream cand vroiam si unde vroiam etc.

Iar la microbuz ... mai bine dau 300 de euro unui necunoscut decat sa imi las viata in mainile unui sofer de microbuz !!! Asta e clar !!!!
    Parerea mea. :)

Re: Plecari aeroport Otopeni!

Ideea nu este rea .. atata ca este greu de pus in practica :)

Exceptand faptul ca se intalnesc oameni care pleaca cu firme diferite, nici avioanele nu sunt la aceleasi ore.
    Intr-adevar, pentru cursele alea frumoase de la 06.15 din Otopeni, catre Paris Munchen Frankfurt etc .. s-ar putea face ceva de genul.
    Dar pentru restul ... 2 ore intre curse inseamna o alta masina.
    Practic ar trebui infiintata ca un fel de firma care se ocupa de transportul marinarilor la Bucuresti ... si la capitolul asta sunt destui care organizeaza astfel de curse, cu masini unele dintre ele foarte pretentioase.
    Eu fac aceste curse efectiv ca sa am din ce sa traiesc si sa le dau la copii ceva de mancare. Si sunt foarte rare, desi comparativ cu altii pretul este destul de mic.

Asta este.

TheSaint, din moment ce ti-ai facut reclama aici pe forum sunt sigur ca o sa ai clienti! Cam tot ce misca printre navigatori pe situl asta isi face veacul. Pretul de 280 ron mi se pare mai mult decat rezonalbil. Succes!

Apropo de pret .. o sa postez pe celalalt topic un calcul real al banilor, ca sa nu creada lumea ca te imbogatesti sau ca e vreo afacere mareata din asa ceva.

Ca venise vorba despre bani .. prezint un calcul simplu al banilor si cum se ajunge la suma de 280 RON ... cat ramane si toate cele
    Din start nu este o afacere, ar fi fost una mica daca aveai cel putin la 2 zile o plecare. Eventual 1 pe zi si ma ajuta si sotia.

600 de km dus intors. Asta in conditiile in care respectiva persoana sta in oras. Daca nu, se adauga si distanta pana la mangalia de exemplu, si nu poti cere omului inca 200 de mii pentru benzina.

Masina mea consuma la vreo 35-40 l benzina pe distanta asta, in conditia in care nu merg cu 70 dar nici cu 150. Legal, ca eu platesc amenzile. Daca e cazul de graba ne grabim, daca nu nu. Siguranta inainte de toate.
    Benzina deci ajunge in jurul a 150 RON.
    20 RON taxa de pod dus-intors.
    17 RON rovinieta pe o saptamana. Nu am avut disponibili 100 RON ca sa ii dau pe rovinieata pe un an, asta este.
    Ajungem deci la un 180-190 RON cheltuieli efective.
    Hai sa spunem 170 ... deci raman cam 100 RON profit.
    Din care poate mananc si eu o felie de paine trecuta pe langa paine si altele.
    La 15 curse recomandat un schimb de ulei, ca sa te tina masinuta asta cat de cat. Vreo 3 milioane jumate aceasta revizie.
    Din acei 100 RON ... pui ceva deoparte ( pui pe dracu de fapt, ca ii consumi .. dar trebuie sa ai in vedere si cheltuielile masinii).

Rezulta ca tie nu iti raman decat cativa zeci de lei noi .. pe care ii aduci mandru familiei ... cumparand un bacs de pampersi si ceva lapte si gata banii.

120 euro pe un drum la Bucuresti mi se pare mult. Si cam pe aici se invart preturile.
    Eu sunt adeptul mai putin si mai des. 280 RON cu tot cu taxa de pod, in conditiile in care plec la orice ora posibila din zi si din noapte ... pentru un marinar mi se pare acceptabil. Chiar destul de acceptabil.

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks