Results 1 to 8 of 8

Thread: Teste DelphineComar

Junior Member

Teste DelphineComar

Salut, a dat cineva interviu la aceasta firma (juniori punte/ masina).Am inteles ca dupa ce esti admis la cel initial-de limba Engleza, urmeaza circa 3 teste online...Are cineva idee despre ce este vorba? Angajatorii Olandezi vin odata pe an pentru a recruta 2,3 junior-off.punte si masina; pun accent pe psihologic si personalitate din ce am cautat eu pe internet.
    Raspunsurile sunt apreciate, Multumesc

Senior Member

Re: Teste DelphineComar

Salut, eu am facut cadetia la ei.
    Initial dai testul in engleza cu cei de la biroul din mangalia (il dai la fata locului sau la telefon - eu l-am dat la telefon) iar apoi am dat un test personalizat in lb. engleza (a durat cam o ora si a cuprins un test de logica, unul de personalitate si mai era ceva dar nu mai retin). Dupa testul asta, cu raspunsurile testului de personalitate vei sustine o discutie libera cu interview-atorii olandezi si in baza discutie libere si a rezultatelor vei fi sau nu selectat.

Daca esti cadet nu te vor intreba decat strictul necesar si chestiile uzuale, de ce ai ales meseria si etc, nimic tehnic sau din experienta pe mare pentru ca se presupune ca nu ai.
    Eu momentan astept voiaj de ofiter la ei.
    Ofiter Punte

Junior Member

Multumesc pentru raspuns.
    Am dat interviul cu cei de la firma si am fost admis pentru testele online.Am avut un voiaj de marinr destul de dificil-conditii de arest etc...
    Speram sa raspunda cineva cam la ce sa ma astept, testele de logica sunt dificile? Bazate pe matematica si chestii...pe net am gasit niste lucruri cam dificil de realizat niste scoruri "remarcabile".
    Toate cele bune!

Senior Member

Testul de logica e cam ca ala pe care il dai peste tot. Patratele bastonase, chestii de logica analitica nimic prea complicat. Daca imi aduc aminte sunt si cateva cu siruri de numere dar sunt chestii banale.
    Testul de personalitate este creat ca sa isi faca ei o idee despre cine esti. Desi nu este 100% precis, le ofera lor un sumar a ceea ce reprezinti. Apoi, ai sa ai discursul liber in baza acestor rezultate si ar fi bine sa retii ce raspunsuri ai dat la testul asta pentru ca vor incerca sa "suceasca" si sa vada daca ai mintit in legatura cu raspunsurile.
    Ofiter Punte

Junior Member

Am fost si eu la aceasta firma in 2012 pentru un contract de cadetie masini. Insa, au 1000 de conditii, nave mici.... este o companie mica profituri mici... salariul unui cadet la ei este de 350 de euro :))
    Profitull acestei firme, anual este in jur de 100 000 euro suma foarte mica in cadrul navigatiei...... cu toate acestea au avut si ani cu profit sub 10 000 de euro(jalnic pentru o asa companie).... Au pretentii dar de oferit canci....

Va pun un link sa vedeti detatiile firmei cu ochii vostri asa ca ca credeti orice....
    http://www.listafirme.ro/delphine-comar-srl-5639316/

Si as vrea sa mai aud si alte pareri.... poate sunt eu pesimist...
    Last edited by ionescu92; 03-02-2013 at 05:48 PM.

Senior Member

In conditiile actuale, in care nu gasesti sa pleci si sa iti faci cadetia, iti spun eu ca 330 E (atat este salariul) este suficient. Ideea e sa reusesti sa treci de testele lor pentru ca in fond asta te intereseaza si nu cifra de afaceri si bilanturile lor.

P.S. - nu este considerat salariu propriu zis ci alocatie.
    Ofiter Punte

Junior Member

Avānd in vedere că īnainte am fost pe navă arestată,fără māncare și fără siguranța că ne mai īntoarcem acasă, banii nu sunt tocmai o prioritate pe cāt este un loc sigur de muncă, mediu de lucru decent și oameni educați. Probabil că mă mulțumesc cu puțin dar am īnvățat din primul voiaj să apreciez mai mult aceste lucruri...
    Sunt de acord cu "Consternated". Trăim vremuri grele.

Quote Originally Posted by ionescu92 View Post
    Am fost si eu la aceasta firma in 2012 pentru un contract de cadetie masini. Insa, au 1000 de conditii, nave mici.... este o companie mica profituri mici... salariul unui cadet la ei este de 350 de euro :))
    Profitull acestei firme, anual este in jur de 100 000 euro suma foarte mica in cadrul navigatiei...... cu toate acestea au avut si ani cu profit sub 10 000 de euro(jalnic pentru o asa companie).... Au pretentii dar de oferit canci....

Va pun un link sa vedeti detatiile firmei cu ochii vostri asa ca ca credeti orice....
    http://www.listafirme.ro/delphine-comar-srl-5639316/

Si as vrea sa mai aud si alte pareri.... poate sunt eu pesimist...
    Delphine Comar e doar agentie de crewing, compania cu navele este in principal Wagenborg, precum si alte mici companii.Asta cand am fost eu la ei prin 2009. Intradevar navele sunt mici dar au managementul foarte bun in Olanda si ca angajat ai pensie si asigurari sociale in Olanda cea ce nu multe companii ofera asa ceva.

Bookmarks

Bookmarks