Results 1 to 7 of 7

Thread: M/V Marco Polo - Global Shipping

Junior Member

M/V Marco Polo - Global Shipping

WARNING!!!

Daca aveti oferta de la Global Shipping pt Marco Polo - fugiti!!!

Conditii inumane. In prima luna - peste 50 sign - offurisi de atunci cam cate 4-5 in fiecare port. Nu tu tips (desi e prepaid de pasageri), ore de munca in prostie neplatite, nu tu mancare ca lumea, absolut nici o conditie la bord. Un baiat de-al nostru a fost lasat pe cheu in Tilbury, pur si simplu fara nici un ban, fara bilet de avion sau vre-un ajutor. Manageri idioti. Companie greceasca, echipaj majoritar ucrainian (nascuti prosti si fara sanse sa se mai faca bine). Chiar si o parte din managementul companiei to la Kiev este. Limba la bord:rusa si apoi engleza (care o intelege).

Nu incercati marea cu degetul. Daca aveti si alte oferte, nici s anu va ganditi la Marco Polo. Pana si pasagerii sunt total nemultumiti.

Ganditi-va bine si dati-i flit Mihaelei (Global Shipping).

Re: M/V Marco Polo - Global Shipping

pai din cate am auzit vasul asta face si america de sud,ce treaba are rusa la vapor ?
    ca prim voiaj mi-au oferit 550 euro ca hotel cleaner, sincer e de mizerie salariul asta ,mai caut cate ceva pana sa ma hotarasc sa plec prin ei

Junior Member

Quote Originally Posted by GABBY_
    pai din cate am auzit vasul asta face si america de sud,ce treaba are rusa la vapor ?
    ca prim voiaj mi-au oferit 550 euro ca hotel cleaner, sincer e de mizerie salariul asta ,mai caut cate ceva pana sa ma hotarasc sa plec prin ei
    Prietene, scuza-ma , nu vreau sa intru in polemici, dar te apropii in gandire co vecinii nostri de la nord. Cum adica ce treaba are rusa la vapor. Pai daca peste 60% sunt ukri si cam 50% din ei habar n-au engleza, cum vrei sa vorbeasca. Si daca Captai, staff capt, Ch eng, bosun, etc etc etc sunt de rasa lor, ce crezi ca auzi in statie?

Junior Member

Cine a navigat stie.Are dreptate Adagiu

Junior Member

sunt tatal unei tinere imbarcate INCA pe M/V Marco Polo, va rog nu incercati! este dezastru , se pleaca in grup,munca f. f. multa , 16 ore de munca zilnic, sunt epuizati , le vine rau, si nu este suficient ,le opreste din salariu 3 luni consecutiv cite 200 de euro, garantie (spun ei),asta ca sa nu pleci. A apus bine cineva : FUGITI !

La vremea cind Marco Polo era sub NCL / Orient era una din navele care avea un itinerariu de invidiat , America de Sud , Europa , a facut si inconjorul lumii . Nava a fost anterior Alexandr Puskin si este conceputa sa faca croaziere prin gheata , este o nava veche din 1965 . Ca crew conditiile oferite sunt mult sub standardele oferite de celelalte companii ,din cauza aceasta echipajul folosit anterior de Orient era predominant filipinez iar staff-ul era cazat in cabine de pasageri . Eu am lucrat pe Orient si ca staff erai obligat sa iei masa cu pasagerii in restaurante ,aveam citeva mese rezervate etc . Nu s-a plans nimeni de nava asta pina in 2007 cind au vandut nava pentru ca nu a avut cine , au avut conditii excelente .

Junior Member

Mai are cineva noutati despre viata pe Marco Polo ?
    Ma interesa in special programul de lucru pentru personalul ambarcat de la punte si masina , am inteles ca la auxiliar e batalion disciplinar .
    Daca sunt seriosi cu plata salariilor !!!