Results 1 to 3 of 3

Thread: DP Basic Bucuresti

DP Basic Bucuresti

Colegi,scuze daca am deschis topicul aiurea,sau daca mai este deschis deja. Doream sa intreb daca este cineva care a facut Basicul la Mogosoaia,ceva detalii daca se poate.

Member

Re: DP Basic Bucuresti

Se face DP Basic la Mogosoaia baza Colegiului Nautic Roman.Costa 800 E ia legatura cu dl.Zoltner adresa mail dzoltner@colegiulnautic.ro. Cursul dureaza 4 zile se bazeaza in principal pe teorie si mai putin simulator dar nu este exclus sa intrati si acolo.In ultima zi se da testarea urmarita in direct de Nautical Institute London.In principiu daca esti atent in clasa se ia testul dar atent inseamna atent, testul nu este unul facil si nu este ca la Ceronav. La sfarsit se elibereaza DP Log Book un fel de Training Scheme Book cu toate etapele si familiarizarile prin care trebuie sa treci pentru a ajunge la Full DP.Acest carnet este oficial se fac inscrisuri stricte care sunt dublate de corespondenta intre Nautical Institute si Compania la care vei lucra pentru confirmare. Vei plati pentru el 80 Euro la cursul BNR plus poze tip pasaport 2 buc.Pentru cazare dispun de un hotel f aproape de baza si iti vor face oferta.
    Eu am facut DP Induction la Mogosoaia dar DP Advanced l-as face la Napoli, nu comentez mai mult.
    Asta daca voi gasi undeva sa incep practica, pt ca e f greu de patruns in domeniu, si aici ma abtin de la alte comentarii.
    Bafta maxima

Senior Member

Re: DP Basic Bucuresti

Eu incerc sa il fac, dar se pare ca la partea de comunicare cu clientii nu prea exceleaza. Ma straduiesc de ceva timp sa aflu cand se mai organizeaza, dar nu reusesc sa aflu nimic.
    O sa ma orientez spre Napoli sau Odessa, care desi au preturi usor mai mari, raspund prompt la mailuri.
    Ba chiar la Napoli e o oferta buna: 990 de euro plus cazare plus mancare 5 zile.
    La Odesa, la OMTC, 1200 de euro.

Asta ca informatie, pentru cei interesati.

La pret totusi ar fi fost cei mai buni..dar daca cursul se organizeaza doar sporadic, e destul de dificil sa coincida perioada de concediu cu cea in care ei ar organiza ( cel putin la cei care lucreaza in rotatii scurte, gen 28 sau 56 ).
    Mai ales ca se pare ca nu au un plan anual de training...f ciudat avand in vedere ca sunt convins ca sunt multi amatori.

Bookmarks

Bookmarks