Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: Metode ieftine de comunicare acasa

Metode ieftine de comunicare acasa

Ma intereseaza o singura cartela care sa-mi ofere internet in mai multe zone, de exemplu , China , Malaezia ,Singapore . Vazusem pe ProTv international o reclama la o cartela de genul dar avea un nume alambicat si nu mi-l mai aduc aminte .

Voi cum aveti acces la net?

Senior Member
    De la nava. Si asa de la anul din august intra MLC 2006 in vigoare si printre recomandari se regaseste si accesul la net free.

Dar exista un abonament de 30 de euro la Vodafone prin care ai net, 1GB, prin mai toate tarile spalate din lume.
    Last edited by Andy_Fox; 12-10-2012 at 03:24 PM. Reason: Removed double post

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Re: Cartele internet pentru mai multe zone - exista sau nu ?

Uită-te aici, aici, sau aici dacă īți convine. Nu le-am probat, dar cam astea ar fi cele mai ieftine.

Re: Cartele internet pentru mai multe zone - exista sau nu ?

Sau pentru navele cu ceva echipaj filipinez la bord care utilizeaza softul (instalat la bord pe intranet si conexiune pe satelit) ptr sms/mail de la http://www.seamenow.com preturi - 25usd=120 mail-uri trimise, receptia e gratis (1 mail=1000caractere), pentru sms ceva mai scump (1 sms=150 caractere).
    Fie faci rost de un card cu id si pass de la ei, fie te inscrii inainte sa pleci si incarci contul apoi (de la vapor).
    Last edited by jeanbart; 03-04-2015 at 01:55 PM.

Comunicare mai facila acasa prin internet la conexiune slabe

Sunt sigur ca accesul la internet s-a inbunatatit pe vapoare. Cu toate astea banda limitata si numarul mare de utilizatori ingreuneaza accesul. O sugestie ar fi de a accesa chaturile folosind faciliatile de webpage. De exemplu nu este nevoie sa accesati contul de facebook si sa asteptati sa incarce toate pozele pentru a trimite un mesaj pe messenger.

Incercati direct:
    https://www.messenger.com/

la fel skype sau hangouts.
    https://web.skype.com/

https://hangouts.google.com

Re: Comunicare mai facila acasa prin internet la conexiune slabe

Mulți provideri au accesul blocat la social media sau chaturi. Se īntāmplă la mine de exemplu, cu internet de la Inmarsat. Nici măcar prin proxy nu pot intra

Daca folositi browsere este imperios necesar sa dezactivati toate reclamele, care mananca din traficul de net, cu instalarea unui addon (extensie) gen AdBlock.
    Daca folositi WiFi, cel mai facil pt conexiuni slabe mi s-a parut WhatsApp. Ma refer la voice call. Si Digi Oriunde de la RDS functionaeaza binisor.

si whatsup are portal web. https://web.whatsapp.com,

ajuta pentru ca nu este nevoie sa se instaleze aplicatii pe calculatorul de acces si poti accesa chaturile rapid, fara poze

sunt sigur ca pun filtre pentru social media, si aceste portale web pot ajuta pentru ca nu sunt bagate inca in filtre
    Last edited by coryton; 10-12-2015 at 12:39 PM.

Pentru Android, un firewall bun poate bloca tot traficul nedorit. Eu folosesc NoRoot Firewall, probabil că sunt și altele, dar la ăsta m-am oprit. Ce e mișto e că se pot stabili reguli separate pentru 3g/4g si WiFi.
    Referitor la postul de mai sus, din păcate pānă și accesul la portalurile web e blocat. Dar am trecut peste limitare cu un proxy online.

Īn altă ordine de idei, pentru Japonia, o idee bună e īnchirierea de modem 3g/LTE, la comun (10 useri pe modem). Mar-Link e una din companiile care face asta (info-tokyo@marlink-ph.com). Ca exemplu, 2 modemuri īnchiriate, 18 zile, 668$+25$(handling), asta inseamnă 35$ de membru de echipaj pentru 18 zile (de la 16 la 20 zile e gratuit, 5 zile bonus). Viteză bunicică, acoperire chiar ok (voiaj de la Oita la Wakayama, n-am pierdut semnalul), dar foarte sensibili la content ilegal, trimit notificare instant cānd īncearcă cineva să acceseze torrente sau asemenea. Livrarea echipamentului se face prin curier către agent, tot agentul preia echipamentul la plecare (sigilat īn pungă auto-adresată, banii īnăuntru), foarte elegant. Vānd și ceva laptopuri, tablete, telefoane (S6 edge - 699$ - februarie 2016), dar nu recomand telefoanele, sunt de la rețelele japoneze, deblocate soft, a venit fitterul plāngānd la mine cu telefonul īn reboot-loop după ce a apăsat pe o iconiță īn japoneză, mi-a trebuit ceva timp să-l recuperez.

Nu este reclamă, probabil că există și alte companii care oferă serviciul ăsta, noi folosim MarLink de vreo 3 ani și n-am avut niciodată probleme. Dacă știți și alte companii, īn alte țări, postați-le aici.

https://www.chatsim.com/chatsim

Astia mi se par utili pentru noi. Un SIM cu acoperire globala care te lasa sa folosesti mesageria whatsup, telegram etc.

What's ChatSim?

ChatSim is the world's first SIM card that lets you connect your ChatApps wherever you are. For just 12USD a year you can send unlimited text messages and emoji with WhatsApp, Facebook Messenger, WeChat, LINE, Telegram and many other Instant Messaging apps. Thanks to ChatSim you can keep in touch with family, friends and colleagues. Plus another 3 billion people around the world.
    Last edited by coryton; 09-06-2016 at 05:18 PM.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks