Results 1 to 2 of 2

Thread: Studii necesare pentru navigatie

Junior Member

Studii necesare pentru navigatie

Salutare tuturor! Sunt nou pe aici si as dori sa aflu ceva informatii.

Sunt in clasa a XII- a si mi-ar placea sa devin ofiter de punte, nu neaparat pentru salariul motivant ci pur si simplu simt ca pentru asta am fost facut. Va rog, daca puteti sa imi oferiti mai multe informatii despre viitoarele studii. Stiu ca pot, de exemplu, sa optez pentru a urma studiile Universitatii Maritime din Constanta, dar dupa facultate pot naviga direct sau mai am nevoie de anumite studii? Daca da, va rog sa imi detaliati si mie informatiile necesare (taxe... etc.)

Multumesc anticipat!

Re: Studii necesare pentru navigatie

Vad ca a trecut ceva timp si incerc eu un raspuns desi ar fi altii mai in masura. Daca nu vrei sa navigi (musai) pentru bani, cumpara-ti o yola sau un yacht si plimba-te prin zona.
    Navigatia pe oceane e destul de dificila, cere mult timp, cunostinte si sacrificii. Nu-i ca soferia sa te uiti intr-un GPS, sa invirti de covrig ca sa mentii banda. Teste, examene, vize medicale, taxe cit cuprinde, indiferent de compartiment. E bine sa ai si un plan de rezerva, nu stii ce-ti rezerva viata. De la punte nu prea ai echivalenta la uscat, de la masina ramai cu o diploma de inginer mecanic sau electric. Ca electrician e bine, e meserie curata insa (de cele mai multe ori) esti singur pe vapor si daca nu esti bazat pe meserie va fi dificil, mai ales daca nu ai baze de fizica solide iar avansare nu prea este. Ca mecanic e mai usor de gasit un job fata de cea de ofiter (punte), e mai mizerabila meseria insa poti avansa mai usor. La punte sint salariile mai mici si concurenta este acerba cu asiaticii. Pe linga meserie trebuie sa stii si prim-ajutor, paza (lupta) contra incendiilor, ceva IT sau sudura, engleza (inclusiv termeni tehnici), dupa functie/caz. Unele se invata la cursuri IMO, altele trebuie sa le stii deja. Pe mare nu vine ambulanta, nu vin echipe de service si nu putem opri pe dreapta sa ne dam jos daca nu ne convine. Daca chiar vrei sa mai inveti ceva recomand academia, desi multe din "invataturi" vor deveni balast mai tirziu. De preferat sa faci cadetia pe bune (in anul 3 sau 4) ca altfel iti furi singur caciula daca mergi pe spaga si nu esti prea norocos.
    Familia va fi "undeva, departe", nici nu vei realiza cind iti vor creste copiii, vei fi aproape ca un strain.
    Si trebuie sa belesti ochii la samsarii ce fac crewing, sa nu muncesti degeaba.
    Bafta.

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks