Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: impozit

Junior Member

impozit

Buna tuturor,
    Am si eu o intrebare la care nu am gasit deocamdata raspuns. Am vazut ceva pe aici dar foarte vag.
    Deci stie cineva din sursa sigura care este situatia noastra a navigatorilor in legatura cu impozitul pe venit?
    Eu in afara de faptul ca trebuie platit 16 % si de regula dublei impuneri altceva nu mai stiu nimic. Stie cineva ceva concret?
    Astept opinii
    Dragos

Junior Member

Re: impozit

Pt cei de la crew forum ;pt cei care vor intr-un fel sa lamureasca aceasta situatie;
    Sa fim si noi toti navigatori in legalitate sa nu ne fie frica ca incep verificari pt bani primiti in voiaje;
    Ce trebuie sa declaram in tara?;care e legea? interpretare?;etc...
    multumesc

Din cate am citit eu in noul cod fiscal navigatorii trebuie sa plateasca un impozit de 16%.

Textul noului cod fiscal se gaseste aici:
    http://www.rubinian.com/codul_fiscal_03.php

Dar este obligatorie delcaratia de venituri realizate printr-un contract cu o firma din strainatate?

Junior Member

Cu cati navigatori am vorbit, nici unul nu a depus declaratia de venit si nu stia care e situatia cu plata impozitului.
    Please,draga adminstr. de la crew forum pute-ti pt toti navig sa da-ti cateva informatii clare?Ce tb declarat?Cum?ce solutii?Incep organele in drept sa ne vaneze pe viitor asa cum au inceput in Croata si Polonia?Stiti cumva numele unor consilieri fiscali care ne pot indruma?etc,etc
    Cred ca nu e de gluma.Sa fim pregatiti.Suntem destul de multi in situatia asta.
    Va multumesc

Cred si sper ca toti navigatorii "sa fie in situatia asta", ca daca am plati si impozit, cat ar mai ramane, si din ce stiu diurna de strainatate e neimpozabila(si atata timp cat sunt parlamentarii in avantaj....).

Senior Member amadeus's Avatar

Daca e ceva impozit de platit eu ma las de navigat in secunda urmatoare, statul nu are decat de pierdut daca renuntam la navigat, o sa fie o gramada de bani care nu o sa mai intre in tara. Cred ca o sa de gandeasca de 2 ori pana sa se ajunga la asa ceva.
    Tot cu barca...

Junior Member

ok.nici-o informatie clara cu plata impozitului.O sa stam in ceata pana cand....
    Ce parere aveti daca navigatori ar lucra ca persoane fizice autorizate?Fiecare cu firma lui.Impozitul va fi 1%.Si suntem in legalitate.E posibil asa ceva?

Esti sigur ca doar 1%?

Junior Member

Eu zic sa nu va bateti capul si sa lasati totul pe mana angajatorului (agentia din Romania)...daca ei nu sunt luati la rost pentru contractele care ti le ofera nu cred ca ar trebuii sa ne temem.In ultimul timp multe agentii au inceput sa faca carte de munca (ex. Arpinav, Dohle)...asta ce am auzit si eu.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks