Results 1 to 10 of 10

Thread: Offshore platforms

Junior Member

Offshore platforms

Ofiter electrician , 14 ani vechime va rog sa-mi confirmati citeva agentii de crewing -plasare personal platforme marine
    Va multumesc

gica_cica
    Guest

Re: Offshore platforms

Constantin, iti recomand Fair Spirit ( cdt. Ion Calenic )......Crede-ma merita incercat

Junior Member

buna ziua...
    am auzit ceva de genul navelor de aprovizionare ....contracte scurte....salariul convenabil...dar locatii de gen ,Nigeria,Camerun....poate ma lamureste cineva...care a mai fost...

Junior Member

buna tuturor
    offshore e beton dpdv al banilor.Dar nu o sa aveti din primul contract.Te duci,inveti cat mai mult,te uiti in jur si apoi licitezi;in cazul in care esti un om valabil,cu munca,relatii sociale,etc
    Calenic e bun pana la un anumit moment; te poti duce la el cu incredere;am fost si eu

sjarnea
    Guest

Du-te si viziteaza si pe aici: http://www.imca-int.com/members/europeafrica/

Sunt destule firme care angajaza pe platforme si pe diverse nave.

Bafta :)

Junior Member

Se castiga foarte bine pe platforme (platit ON si OFF), contractele sunt scurte (in general 28 de zile ON/ 28 de zile OFF), dar e un mediu tare exclusivist, unde se intra al naibii de greu. Exista acel cerc vicios numit "experienta anterioara": fara experienta anterioara nu intri iar fara sa intri nu ai cum sa acumulezi experienta anterioara! :) Cerere de mana de lucru in domeniu exista (cu criza petrolului, e un domeniu in plina expansiune acum), dar toate companiile nu vor decat personal cu experienta.
    Ca electrician insa (mai ales daca ai si ceva cunostiinte de electronica - desi exista si electronisti la bord), ai avea ceva sanse (mai mult decat mecanicii sau cei de la punte, care fara experienta DP sunt "useless" acolo).
    Sanse de "spart gheata" ar fi la vreo oferta in Africa, pe care insa "strongly" nu ti le recomand! Dincolo de malaria care poate ataca in orice moment (si ucide! cunosc cazuri, din fericire doar din auzite), inca si mai periculoase sunta atacurile armate ale insurgentilor in Nigeria, cu luari de ostateci "si tot tacamul". In afara de Nigeria si Angola insa, in celelalte tari africane nu e decat pericolul malariei si al mancarii proaste.
    Nivelul salariilor e justificat de cantitatea mare de munca si de nivelul ridicat de tehnologie. Se lucreaza 12 ore cu 12 si e destul de extenuant. Dar la doar 28 de zile (si nu intamplator s-a ajuns la "valoarea" asta!) merita!
    Merita incercat la Fair Spirit, am vorbit si eu cu dl. Calenic si mi-a placut ce-am auzit, ofertele suna interesant.

Senior Member

eu si cadet am vreo  sansa pe acest tip de nava ,ati mai intalnit  .

Senior Member

Quote Originally Posted by albatros_86
    eu ca si cadet am vreo  sansa pe acest tip de nava ,ati mai intalnit  ? ::)

Junior Member

Quote Originally Posted by mani
    buna ziua...
    am auzit ceva de genul navelor de aprovizionare ....contracte scurte....salariul convenabil...dar locatii de gen ,Nigeria,Camerun....poate ma lamureste cineva...care a mai fost...

Da, vezi ca si Maersk-ul, trimite pe supply, eu m-am intors acum 10 zile, 7 saptamani cu 7 saptamani, bani buni.

Junior Member

Intra pe google cu cuvinte ca offshore, PSV, AHTS si o sa gasesti sute de firme.LA inceput pleci oricum pt intrare si experienta cum se zice. hot spotul e la Aberdeen.Acolo sunt multe office-uri inclusiv Maersk.
    In tara , D-nul Calenic (Fayr Spirit te poate ajuta, sau Firma Global).Bafta